Afryka… i wszystko to, co musisz wiedzieć zanim ruszysz w podróż.

Jak przygotować się na wycieczkę.

Afryka…, zwana też „Czarnym Lądem” to nadal, choć wyjątkowo bliski, ciągle tajemniczy  i wcale nie najczęstszy (choć coraz częściej się to zmienia) kierunek podróży. Jak wiecie, ostatni urlop spędziłem na tropikalnym Zanzibarze, który zdecydowanie skradł moje serce na tyle mocno, że postanowiłem podtrzymać ten cudowny nastrój dzieląc się z Wami postem, nawiązującym do tego wspaniałego kierunku podróży.

Tanzania, jak i cała Afryka, to jednak znacznie bardziej wymagający kierunek niż Ameryka czy południe Europy. Dlatego też zanim zdecydujecie się na wycieczkę  w te rejony, radzę przeczytać ten post. Tak aby nie tylko na wakacje dobrze się przygotować ale i nie powtórzyć moich błędów.

Czapka z daszkiem: Fila

79.90 

Buy from here

Biały TOP - AliExpress

21.65 

Buy from here

Kolorowe Szorty - Aliexpress

82.77 

Buy from here

Wysokie skarpety - NIKE

54.99 

Buy from here

Nike Air Force 1 Mid '07 WB "Flax"

649.99 

Buy from here
Pins
  1. Czapka z daszkiem: Fila
  2. Biały TOP - AliExpress
  3. Kolorowe Szorty - Aliexpress
  4. Wysokie skarpety - NIKE
  5. Nike Air Force 1 Mid '07 WB "Flax"

Najłatwiej zapomnieć o…

Może Was to zaskoczyć, ale zanim kupicie wycieczkę w tropikalne kraje Afryki, to warto dokładnie sprawdzić czy paszport umożliwi Wam wjazd do kraju, nawet jeśli jego ważność jeszcze się nie skoczyła.

ZOBACZ TEŻ: SPÓJRZ NA JEGO SPODNIE…,

czyli czy facetowi wolno nosić rurki.

Zanim ruszysz w podróż.

Niewielu zdaje sobie sprawę że chcąc wjechać do jakiegoś kraju   paszport musi być ważny, co najmniej jeszcze 6 miesięcy. Wydawałoby się, że jest to mały problem, tymczasem to właśnie taka sytuacja uniemożliwiła w tym roku podróż jednemu z moich przyjaciół. Zacznij zatem od tego, co możesz przygotować jeszcze w Polsce.

Paszport to jednak nie jedyna dokumentacja, którą musicie mieć  przygotowaną. W większości krajów dokumentem umożliwianym wjazd do jest wiza. Po wylądowaniu zatem czeka Was nużąca i wyjątkowo mozolna przeprawa, przez check-punkty. Pamiętajcie, że podróżujecie do krajów o znacznie mniejszym rozwinięciu technologicznym niż Europa, dlatego też to co na Okęciu załatwiacie przy jednej maszynie, to np. w Tanzanii wiąże się z długimi kolejkami w trzech różnych punktach.

Warto przed urlopem sprawdzić zatem  czy na stronach ambasady nie ma możliwości wypełnienia jakiś formularzy, które przyspieszą ten proces lub są nawet konieczne do ubiegania sie na długo wcześniej przed przylotem. Tak czy inaczej, warto uzbroić się w solidną dawkę cierpliwości.

Nie tylko szorty.

Większość ludzi, podróżujących do Afryki jest przekonanych, że wystarczą lekkie t-shirty i szorty. Oczywiście to prawda, nie musicie się martwić, że nagle temperatura spadnie poniżej zera. Niemniej jednak, jeśli planujecie wybrać się na wycieczkę w głąb dżungli, czy też na tropikalne safari, pamiętajcie, że są to miejsca gdzie nie tylko temperatura jest znacznie niższa ale też możecie być narażeni na atak setek owadów. Kluczowym będzie zatem zabranie i użycie wszelkich preparatów odstraszających insekty, ale obowiązkowo coś do zarzucenia na ramiona również będzie przydatne.

To, co jednak zauważyłem najczęściej, to brak odpowiedniego obuwia. Pamiętajcie, że dżungla to wilgotny las, pełen zarośli, błota a nawet niebezpiecznych zwierząt. Dlatego też chcąc wybrać się na taką wycieczkę warto mieć wygodne wysokie buty, które nie tylko ułatwią chodzenie ale i zabezpieczą przed niespodziewanym atakiem jakiegoś stworzenia. Pocieszę Was jednak, że węży, o których wielu z Was teraz pomyślało… wcale nie tak łatwo spotkać.

POLECAM: „ZANIM POWIESZ TAK”, CZYLI WESELE OD KUCHNI.

Recenzja książki Ani Matusiak

Skoro już o butach mowa, to co obowiązkowo warto ze sobą zabrać (ja nie wziąłem) to buty do pływania o sztywnej podeszwie. Choć Zanzibar słynie z pięknych pudrowych plaż, to jednak dno oceanu i to często przy samym brzegu jest pełne zarówno kamieni i ostrych głazów, ale i znacznie mniej przyjemnych jeżowców. Wierzcie mi – nikt z Was nie chciałby na niego nadepnąć podczas morskiej kąpieli.

Karta się nie przyda…       

                                                     

Być może rozpieczona Europa przyzwyczaiła nas do płatności kartą, niemniej jednak w Afryce, ten kawałek plastiku może okazać się wręcz bezużyteczny. I wbrew pozorom nie chodzi o same płatności kartą, które nadal nie są priorytetowym środkiem płatniczym, ale o dostępność bankomatów, których nadto nie uświadczysz. Dlatego też podróżując do Afryki, przygotuj się i zgromadź najlepiej lokalną walutę. Jeśli jednak jest ona niedostępna, przygotuj zapas amerykańskich dolarów, to nadal jest ta waluta, która jest najchętniej akceptowalną, nawet tutaj.

Must have!

Afryka to kontynent o zupełnie odmiennej florze bakteryjnej niż ta, która gości w Europie. Dlatego też wybierając się na jakąkolwiek wycieczkę, miej zawsze przy sobie małą apteczkę  ze środkiem dezynfekującym, nasączonymi chusteczkami i co najważniejsze… tabletkami przeciw biegunkowymi. Na szczęście mnie ta przykrość nie spotkała ale wierzcie mi, że to co zwie się zemstą faraona w Egipcie  im bardziej w głąb kontynentu, tym znacznie prawdopodobne przyjść może niespodziewanie. Dlatego też nigdy nie pij wody prostu z kranu, unikaj napojów z kostkami lodu czy płukania ust zwykłą kranówką.

Wakacje bez telefonu.

Ogromna ilość krajów Afrykańskich to dawne kolonie angielskie. Jeśli kiedyś byliście  w Londynie, wiecie, że gniazdka znacznie różnią się od tych w naszej części Europy. Co z tego zatem, że weźmiecie ładowarkę jeśli nie będziecie mieli gdzie jej podłączyć. Pamiętajcie, że  jadąc w te strony zawsze warto mieć ze sobą specjalną przejściówką. W Polsce kupicie ją za kilkadziesiąt złotych a zaoszczędzi Wam stresu, związanego z brakiem kontaktu ze światem w czasie urlopu.

Nigdy się nie przydało.

Na koniec chcę wspomnieć o czymś, co zazwyczaj sam lekceważę. Tymczasem jadąc do krajów o znacznie wyższym wskaźniku przestępczości, większym ryzykiem naturalnych niebezpieczeństw – zatem  przed wyjazdem zadbaj o solidne ubezpieczenie podróżne. Jak pewnie większość ludzi… nigdy z niego nie skorzystałeś, pamiętaj jednak, że przydaje się ono zazwyczaj wtedy kiedy się go nie spodziewasz.

Sprawdź także, czy kraj, do którego się wybierasz nie ma wymaganych szczepień na tropikalne choroby, bo wbrew pozorom Twoje wakacje mogą się skończyć i to już na lotnisku.

WARTO PRZECZYTAĆ: PIERWSZE WRAŻENIE… ROBI SIĘ TYLKO RAZ.
Jak zatem zrobić te dobre? Krótki poradnik.

Choć przygotowanie do podróży do Afryki może być znacznie bardziej problematyczne i dłuższe, niż wakacje we Włoszech lub Hiszpanii, jednakże  energia, optymizm, Słońce i kolory tego kontynentu, wynagradzają wszystkie niedogodności. Jestem pewien, że jedna podróż  w te rejony oczaruje Was na tyle mocno, że będziecie chcieli wrócić tu wielokrotnie.

Zanzibar skradł moje serce…, ale Afryka to ogromny kontynent pełen kilkudziesięciu malowniczych państw i państewek…, które jeszcze zamierzam odkryć!

KUPISZ TUTAJ: Biały Top – AliExpress

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: PREMIERA MOJEJ DRUGIEJ KSIĄŻKI:

„CUDZE ŻYCIE”

TU KUPISZ KSIĄŻKĘ

Sending
Oceń stylizacje
0 (0 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Spójrz na jego spodnie…,

Świąteczny sekret… kluczem do sekretu sukcesu Krystyny Mirek.