Alek Rogoziński i jego komedie kryminalne…

Wszystko to, co chcielibyście wiedzieć tylko boicie się zapytać.

Muszę przyznać, że chyba do żadnej z recenzji nie podchodziłem z takim stresem, jak książek Alka Rogozińskiego. Bynajmniej nie dlatego, że książki mi się nie podobały lub zostały wydane w moim wydawnictwie. Alek Rogoziński to jednak Marka sama w sobie. Autor mający w swoim portfolio kilkadziesiąt tytułów, kilkanaście bestsellerów i niejedno pisarskie wyróżnienie, jakim zatem prawem początkujący pisarz ma prawo oceniać jego literaturę… a jednak podjąłem to wyzwanie, przeczytałem i z przyjemnością podzielę się z Wami swoimi wnioskami analizując trzy powieści Alka, wydane nakładem Purple Book Wydawnictwo.

„Dom Tajemnic” – Reality show z piekła rodem.

Alek Rogoziński: "Dom tajemnic"

32.50 

Buy from here

Alek Rogoziński: "Miłość ci nic nie wybaczy"

29.24 

Buy from here

Alek Rogoziński: "Śmierć w blasku fleszy"

29.24 

Buy from here
Pins
  1. Alek Rogoziński: "Dom tajemnic"
  2. Alek Rogoziński: "Miłość ci nic nie wybaczy"
  3. Alek Rogoziński: "Śmierć w blasku fleszy"

Przygodę z książkami Alka rozpocząłem od „Domu tajemnic”, niewątpliwie wpłynęła na mój wybór okładka i przede wszystkim wyjątkowo interesujący opis. Dom tajemnic opowiada historię niecodziennego reality show, w którym to grupa celebrytów zostaje zamknięta we wspomnianym domu a żeby przejść do kolejnego etapu musi rozwiązywać skomplikowane zagadki kryminalne. I wszystko poszłoby zgodnie z planem, gdyby nie fakt, że z czasem zamiast przejść na wyższy level uczestnicy powoli zaczynają… ginąć. W tę makabryczną grę zostaje wciągnięty dodatkowo: Mario- szef agencji PR wraz ze swoją wspólniczką Miśką, i to właśnie oni będę musieli związać największą zagadkę całego przedsięwzięcia.

To, za co najbardziej chciałem wyróżnić Alka przy tej książce to pomysł! Bo osadzenie książki w makabrycznym reality show to po prostu istny strzał w dziesiątkę. W dobie przedziwnych programów rozrywkowych jakie obecnie nas otaczają wcale bym się nie zdziwił gdyby Alek istotnie przewidział przyszłość telewizji rozrywkowej. Jeszcze większy smaczek dodaje fakt, że połowę z tych wymyślonych uczestników, bardzo łatwo dopasuje się do prawdziwych celebrytów z rodzimego show biznesu, choć sam autor się zarzeka że zbieżność osób i nazwisk jest zupełnie przypadkowa.

ZOBACZ TEŻ:  PIERWSZE WRAŻENIE… ROBI SIĘ TYLKO RAZ. Jak zatem zrobić te dobre? Krótki poradnik.

To wszystko by się jednak nie udało gdyby nie sarkastyczny, nieraz groteskowy humor wpleciony pomiędzy makabryczne zbrodnie i przypadki. Autor absolutnie bawi się swoimi postaciami i nie ma żadnych skrupułów bawić się też ze swoimi czytelnikiem. Bo zaskoczenie… trudno będzie Wam przewidzieć…, choć chcąc być szczery, chyba wolałbym gdyby było jeszcze bardziej przerażające 😀

„Śmierć w Blasku Fleszy” – kiedy nie wszystko idzie zgodnie z planem…

Kolejną pozycją Alka Rogozińskiego, po którą sięgnąłem była: „Śmierć w blasku fleszy” i jak później wywnioskowałem, zdarzenia mające miejsce w tej lekturze dzieją się w przedakcji Domu Tajemnic, bo w tej pozycji wracają bohaterowie w postaci szefa agencji PR oraz jego wspólniczki a także dodatkowych, niemniej ważnych postaci, z nimi powiązanych. Tym razem nasi bohaterowie stoją przed wyzwaniem zorganizowania wyjątkowego pokazu mody, takiego, który na długo pozostanie w pamięci widzów. I tak też się staje, bo to co miało być zaskakującym finałem okazuje się tragedią na oczach setki osób, doprowadzającą do śmierci jednej z modelek. W wyniku nieoczekiwanych zdarzeń ( i fatalnych pracowników), to właśnie nasz Mario musi rozwiązać zagadkę i znaleźć prawdziwych winnych zbrodni, która miała miejsce. Z pomocą przychodzą mu: jego wspólniczka oraz jej matka, która niewątpliwie staje się żywym srebrem tej książki, dźwigając na swych barkach najbardziej komiczną postać całej książki.

POLECAM: „TO NIE KRAJ, TO LUDZIE”… RECENZJA, KTÓREJ NIE POTRAFIĘ NAPISAĆ.
Recenzja najnowszej książki Joanny Racewicz.

Chcąc być z Wami absolutnie najbardziej szczery, ta książka najmniej przypadła mi do gustu. Mamy tu znacznie więcej kryminału niż komedii, bo jednak Alek skutecznie myli tropy i stale podsyła nam nowych podejrzanych, czy w pełni trzyma się gatunku. Nie mniej jednak, ja w natłoku postaci i zdarzeń zacząłem się najzwyczajniej w tym świecie gubić. To wszystko sprawiło, że moja uwaga coraz bardziej mnie odciągała od zbrodni… pozostając tylko z bohaterami, którzy zyskali moją największą sympatię. I choć fani kryminałów znajdą tu wszystko to, za co kochają te książki, ja miałem jednak wyraźny problem z rozwiązaniem tej historii. Na szczęście surrealistyczny humor Alka nadrobił to, co nie przypadło mi najbardziej do gustu.

„Miłość ci nic nie wybaczy” – 100% Alka w Alku

To trzecia książka wydana pod szyldem Purple Book i zupełnie nowi bohaterowie i nowa historia. I osobiście miałem wrażenie, że „Miłość ci nic nie wybaczy” to sto procent Alka w Alku, bo ta książka to totalny misz-masz i balansowanie od zbrodni do totalnej komediowej farsy. Kiedy trzy przyjaciółki wpadają na pomysł sprawdzenia wierności męża jednej z nich nic dobrego z tego nie może wyniknąć. Równocześnie ojciec owej dziewczyny ubiega się o start w wyborach parlamentarnych, w których jego głównym oponentem będzie pewna przerażająca postać (która, jestem pewien, że zupełnie przypadkowo wielu z Was skojarzy). W tym wszystkim mamy jeszcze brata naszej bohaterki, który oddaje się dość oryginalnej wizji artystycznej, kreatywną pisarkę, która chce napisać nową książkę i przystojnego inspektora, który musi rozwiązać kryminalną zagadkę. Ten cały rozgardiasz musi doprowadzić do katastrofy a finał tej układanki, trudno będzie komukolwiek przewidzieć.

WARTO PRZECZYTAĆ: DYNIE, DUCHY, HORRORY, I CAŁY TEN CYRK Z HALLOWEEN…, czyli o tym co wolno świętować 31 października.

Miłość ci nic nie wybaczy, to książka, przy której nie sposób się źle bawić. Liczne aluzje do rozpoznawalnych polityków (oczywiście przypadkowe). Obyczajowe i kulturowe gagi przeplatane kryminalną zagadką, to prawdziwa uczta dla zmysłów fanów literatury Alka Rogozińskiego. Bo ta książka to prawdziwa komedia kryminalna w pełnym tego słowa znaczeniu. I bardzo się cieszę, że właśnie ją czytałem jako trzecią bo dzięki niej zrozumiałem na czym polega kunszt autora.

Alek Rogoziński i…. Wasze zbrodnie!

Alek Rogoziński i jego komedie kryminalne…. Wszystko to, co chcielibyście wiedzieć tylko boicie się zapytać.
Alek Rogoziński i jego komedie kryminalne…. Wszystko to, co chcielibyście wiedzieć tylko boicie się zapytać.

Alek Rogoziński to doskonały obserwator naszej rzeczywistości. W pełni odpowiadający na potrzeby obecnych ludzi w ramach poszukiwania rozwiązań i wewnętrznych demonów tlących się w nas samych. Alek To wszystko potrafi doprawić swoim niecodziennym sarkazmem i szczyptą groteski, dodając smaczki z rodzimego show biznesu. Czyli wszystko to o czym słuchacie, oglądacie i chcielibyście przeżyć… tylko boicie się do tego przyznać 😀

KUPISZ TUTAJ: Alek Rogoziński – „Miłość ci nic nie wybaczy”

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: PREMIERA MOJEJ DRUGIEJ KSIĄŻKI:

„CUDZE ŻYCIE”

TU KUPISZ KSIĄŻKĘ

Sending
Oceń stylizacje
0 (0 głosów)

👁 Ten wpis został przeczytany 12 razy.

☕ Szacowany czas czytania: 7 min.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Blog Ozonee
1 rok temu

Ale czadowy dres! W sam raz na świąteczne siedzenie w domu i na sylwestra 😀

Pierwsze wrażenie… robi się tylko raz.

„Zanim powiesz TAK”, czyli wesele od kuchni.