Jak być szczęśliwym w trudnych czasach…?

Cieszmy się z małych rzeczy.

Pewnie niejedna osoba czytająca ten post zastanawia się dlaczego poruszam takie tematy na swojej stronie. Wszak nie jestem psychologiem, choć psychologia zawsze była w kręgu mojego zainteresowania.   Jestem jednak socjologiem, a zatem to ogół społeczeństwa powinien ciekawić mnie bardziej, niż jednostka. Nie jestem taki „mądry”, żeby udzielać porad życiowych innym ludziom. W rzeczywistości to, co umieszczam na blogu, to tak naprawdę nauka i wiedza dla mnie samego a to, co tu zawieram sam wielokrotnie staram się wdrażać w swoje życie, a że ostatni miesiąc, mówiąc wprost, nie był dla mnie lekki , to dziś porozmawiamy o tym,  jak być szczęśliwym…w trudnych czasach.

Być szczęśliwym… co to znaczy?

Kombinezon - AliExpress

74.77 

Buy from here
Pins
  1. Kombinezon - AliExpress

Pojęcie szczęścia nie jest proste do zdefiniowania, tak naprawdę szczęście to bardzo indywidulana sprawa  i każdy rozumie przez jego definicję -coś innego. Wszystko jednak wiąże się jednym: Być szczęśliwym, to po prostu znaczy „ lubić swoje życie 😊 ”. Co się jednak za tym się kryje? Jeśli coś lubisz, to  prawdopodobnie wpływa to na Ciebie dobrze, czujesz spokój i radość z tego co cię otacza. W tej perspektywie pojęcie szczęścia okazuje się dość proste do określenia. Być zatem szczęśliwym oznacza obecność w Twoim życiu samych miłych emocji, które wytwarzają poczucie radości i spokoju oraz pozytywnych uczuć.

ZOBACZ TEŻ: JAK MI SIĘ NIE CHCE… czyli o tym, czym jest zimowa chandra i jak sobie z nią radzić.

Pozytywne nastawianie i niepozytywna narracja.

Prawdą jest, że obecne czasy  są jak najdalej od tego, co wyżej wymieniłem jako definicję szczęścia. Pandemia Covid udowodniła nam, że to w czym media czują się najlepiej,  to w natłoku przekazywania złych informacji. Zwróćcie uwagę, jak silna jest narracja, odnośnie nowych zakażeń i ogólnego poczucia zagrożenia. Podczas gdy choć wielu ludzi choruje a nawet umiera każdego dnia, tysiące zdrowieją. Nikt jednak nie mówi o tym ilu wyzdrowiało, wyłącznie ilu nowych  ludzi choruje. Czy w takiej sytuacji można szukać wokół siebie pozytywnego nastawiania?

Prawda jest taka, żeby być szczęśliwym, musimy szukać informacji, które sprawią że ono do nas dotrze. I nie chodzi o to, aby przestać śledzić to, co dzieje się złego na świecie, ważne aby zachować odpowiednią równowagę pomiędzy złymi a dobrymi newsami.

Poradnik pozytywnego myślenia.

Dziedziną, która pomaga osiągnąć to, o czym tutaj piszę jest tak zwana- psychologia pozytywna. Terapia dobrego samopoczucia – pomaga poszukiwać, jak najwięcej pozytywnych aspektów własnego życia, koncentrując się na nich a jednoczenie łagodząc te negatywne. Brzmi to bardzo naukowo, jednakże gdyby ktoś z boku spojrzał na nasze życie, okazałoby się, że znajdziemy w nim wiele elementów, które mogą poprawić nasze samopoczucie.

Sylwia Grzeszczak w swoim debiutanckim albumie śpiewała piosenkę „Małe Rzeczy”. Praktycznie każdemu z nas  bardzo trudno dostrzegać pozytyw  w postaci małych rzeczy, które spotykają nas każdego dnia. Tymczasem gdybyśmy umieli nimi się cieszyć, dużo łatwiej byłoby nam znieść te negatywne, na które nie mamy wpływu.

POLECAM: KIEDY KIM STAŁ SIĘ KIM DZONG UNEM? Recenzja książki Kim Dzong Un. Historia Dyktatora

Podam Wam kilka przykładów, które nawet jeśli osobiście nie znam mojego czytelnika, prawdopodobnie go w życiu spotkało. Prawdopodobnie kiedy słyszysz o kolejnych zakażeniach na Covid, to Ty aktualnie jesteś zdrowy. Prawdopodobnie w  swoim najbliższym otoczeniu znasz kogoś kto właśnie wyzdrowiał. Być może jesteś w szczęśliwym związku, albo właśnie zakończyłeś relację, która obciążała Cię psychicznie. Prawdopodobnie udało Ci się w tym roku wyjechać na wakacje, podczas gdy ktoś musiał właśnie swój wyjazd odwołać. Być może masz pracę, której nie lubisz, ale Twój znajomy właśnie został z takiej zwolniony. Trudno budować swoje szczęście na zasadzie „inni mają gorzej”, ale nie o budowaniu szczęścia tu chodzi ale dostrzeganie pozytywów w swoim życiu.

Jako ludzie mamy wpojoną zasadę hedonizmu i ciągłego „chcenia więcej”. Tymczasem gdybyśmy czasami sami „zaciągnęli hamulec” i zwolnili, to może okazać się,  że mamy bardzo dużo, choć nieraz nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Jak być szczęśliwym…  w trudnych czasach?

Bywa jednak i tak, że pomimo licznych chęci małe rzeczy nie wystarczają a poczucie zdołowania przysłania nam możliwość ich odnalezienia. Dla tych wszystkich, którzy nie są w stanie tego dostrzec, przedstawiam krótką ściągę z tego, gdzie warto go szukać.

  • Staraj koncertować uwagę tylko na pozytywnych myślach i emocjach: Eliminuj to, co sprawia smutek, jeśli jest to telewizor , po prostu go wyłącz! – jeśli wybuchnie wojna, nie martw się, dowiesz się tego i bez niego.
  • Dobre wspomnienia (każdy je ma): Choćby były one z najodleglejszych zakątków naszego życia, to w chwili złego samopoczucia staraj się je przywołać, oglądaj zdjęcia, zadzwoń do koleżanki ze studiów lub kogoś kto ostatnio sprawił, że się śmiałeś/aś.
  • Przyjaciele i życzliwi: Absolutnie nie wierzę, że są ludzie, który nie mają choćby jednej takiej osoby. Wcale nie musi to być najbliższa osoba. Moja przyjaciółka mieszka 300 km ode mnie i rozmawiamy raz na parę miesięcy a każda rozmowa sprawia, że pojawia się uśmiech na mojej twarzy. Też macie takie osoby!
  • Nie krytykuj – siebie. Akceptuj!: Nie ma większego pasożyta dla naszego szczęścia, jak my sami. Jeśli mówić wprost nawrzucamy sobie: ale jestem brzydki, głupi lub beznadziejny…. To pierwszy krok do depresji. Żeby było jasne, największym krytykiem, co do mnie, jestem ja sam… ale kiedy jest  źle nie dowalam sobie dodatkowo.
  • Cel do którego dążysz: Wyznaczaj sobie małe np. Pójście do kina – idź. Wyznacz kolejny: Upiecz ciasto – zrób to! Pojęcie celu i realizacji go, to pierwszy krok do pozytywnego nastawienia… do wszystkiego.
  • Problem…: Zabij go!: Jeśli coś nazywasz problem, takim będzie, jeśli nazwiesz go przeszkodą -wyda się prostszy do pokonania.
  • Miej wyj***** a będzie ci dane”: dziwi Cię to, że to tu napisałem…, im mniej będziesz się przejmować rzeczami, na które nie masz wpływu, tym bardziej będziesz szczęśliwy. Mamy 57 000 zakażeń… No i co? Wyleczysz ich wszystkich?… Nie…, musisz żyć dalej z tą informacją… i potrafisz to zrobić.

Bycie szczęśliwym nie jest proste ale jednocześnie da się to zrobić, pod warunkiem, że chcesz takim się stać. Na koniec chcę przytoczyć cytat ze wspomnianej już piosenki, bardzo dobrze oddaje to co chciałem Wam tu przekazać: „Cieszmy się, z małych rzeczy…, bo wzór na szczęście w nich zapisany jest!”

Pozytywnego nastawienia😊😊😊

KUPISZ TUTAJ: Kombinezon – AliExpress

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: MOJA DEBIUTANCKA POWIEŚĆ: „MOST  IKARA”

TU KUPISZ KSIĄŻKĘ

Sending
Oceń stylizacje
0 (0 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kiedy Kim stał się Kim Dzong Unem?

Czy przyjaciele potrafią ze sobą rozmawiać?