Jeans i wszystko to, o czym jeszcze o nim nie wiedziałeś!

10 ciekawostek na temat najpopularniejszego „materiału” świata.

Jeans to bez wątpienia najpopularniejszy gatunek spodni na świecie i śmiało mogę stwierdzić, że prawdopodobnie nie ma w Polsce mężczyzny, który nie posiada w swojej szafie przynajmniej jednej pary tych kultowych spodni.

Jeans to  także mój ulubiony materiał. Ja sam posiadam w swoje szafie (za dużo) kilkanaście sztuk spodni tego rodzaju. Natomiast jeans to dziś nie tylko spodnie, o czym pisałem już wielokrotnie. Moda, w aspekcie jeansu, nie zaprzestała tylko na jednym elemencie męskiej garderoby. I dzięki Bogu, bo szkoda by było zmarnować taki komercyjny potencjał.

BRANSOLETKA LAZAP - Stone element

174.00 

Buy from here

Granatowa bandana - Aliexpress

6.25 

Buy from here

Vans - Tenisówki

319.90 

Buy from here

Ogrodniczki - Aliexpress

62.98 

Buy from here

Biały TOP - AliExpress

16.91 

Buy from here
Pins
  1. BRANSOLETKA LAZAP - Stone element
  2. Granatowa bandana - Aliexpress
  3. Vans - Tenisówki
  4. Ogrodniczki - Aliexpress
  5. Biały TOP - AliExpress

Z jeansu dziś robi się dosłownie wszystko, począwszy od spodni, bermudów, kurtek a skończywszy na t-shirtach czy ogrodniczkach, które dziś mam okazję Wam przedstawić.

Wydaje się, że o jeansie wiemy już wszystko, wielokrotnie poruszałem jego temat na swoim blogu. W ramach kultywowania tego wybitnego materiału, przygotowałem dla Was 10 ciekawostek na temat materiału, który zrewolucjonizował współczesne kanony mody.

1. Jeans to nie materiał

To wbrew pozorom oczywisty i dość często powtarzany mit. Nie ma takiego materiału jak jeans, konkretnie jest to melanż materiałów zazwyczaj produkowany z mieszanki wełny i jedwabiu, następnie farbowany specjalnym barwnikiem zwanym indygo, nadającym charakterystycznej ciemnoniebieskiej barwy. Sam gatunek ( to będzie przerażające) używano do obijania mebli ze względu na swoją wytrzymałość. Dopiero później odnalazł się w świecie mody.

2. Dla robotników

O tym mówiłem już nieraz. Swoje złote chwile jeans rozpoczął w Ameryce, za sprawą zastąpienia jedwabiu bawełną, co znacznie obniżyło koszty produkcji. Jeans zaczęto wykorzystywać w ramach produkcji ubrań ochronnych dla pracowników takich jak: farmerów, górników i poszukiwaczy złota.

3. Z Ameryki do Europy

Pierwszym producentem jeansu na masową skalę był niemiecki imigrant, który w 1873 roku razem z Jacobem Davisem założył fabrykę jeansów.

4. Od robotników do kultowych ikon świata mody, muzyki i sztuki

Prawdziwy rozkwit jeansu, przypada na lata 50. I 60. ubiegłego wieku. Duży w tym udział miała ogromna popularność tego gatunku odzieży wśród ówczesnych gwiazd i idoli takich jak: Marlon Brando, James Dean, Elvis Presley, Brigitte Bardot czy Marylin Monroe.

5. Skomplikowana produkcja

Nie każdy jeans jest jeansem. W rzeczywistości spodnie tego rodzaju produkowane są aż z 15 fragmentów materiału i 5 kieszeni. Uzupełnienie stanowią zamki, guzki oraz nity pełniące również elementy dekoracyjne.

6. „Ciężkie” spodnie

Na wyprodukowanie jednej pary jeansów potrzeba aż jednego kilograma bawełny!

7. Najpopularniejsze spodnie świata

Jeans to najpopularniejszy gatunek spodni na świecie. Szacuje się że każdego roku a około 2,5 miliarda sztuk spodni trafia na lokalne rynki i do hurtowej sprzedaży.

8. Sekrety kieszeni.

Czy zastanawialiście się kiedyś czemu służy specjalna mała kieszonka wewnątrz (zazwyczaj) prawej dużej kieszeni? Pierwotnie miała służyć do przechowywania zegarka na łańcuszku, które wówczas były bardzo popularne. Obecnie pełni głównie funkcję dekoracyjną.

9. Jeans w Polsce

Jeans i wszystko to, o czym jeszcze o nim nie wiedziałeś!
Jeans i wszystko to, o czym jeszcze o nim nie wiedziałeś!

Pierwsza na masową skalę produkcja jeansu nad Wisłą ruszyła w latach 50 w firmie ELPO – pochodząca z Koszalina oraz w latach 60. przedsiębiorstwo ODRA – ze Szczecina. Obie firmy radziły sobie tak dobrze, że nasz krajowy jeans stal się nawet towarem eksportowym.

10. Jeans można nosić latem

Można, nawet jeśli utożsamiamy go wyłącznie ze spodniami na zimniejszą pogodę niż 30-stopniowe upały. Na zdjęciach jednak udowadniam Wam, że jeans nie jedno ma imię a spodnie w stylu ogrodniczek, z białym topem na ramiączkach, doskonale odnajdują się jako typowy letni outfit.

Ogrodniczki znajdziecie na portalu Alixepress, ja połączyłem je z białymi, skórzanymi trampkami oraz granatowa bandanką. Jeśli kochacie jeansowe stylizacje, podobnie jak ja, będzie to dla Was wyjątkowo atrakcyjna stylizacja?.

Jeansowe ogrodniczki – AliExpress – KUPISZ TUTAJ 

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: MOJA DEBIUTANCKA POWIEŚĆ: „MOST  IKARA”

TU KUPISZ KSIĄŻKĘ

Sending
Oceń stylizacje
0 (0 głosów)

NIE CHCESZ KUPOWAĆ NA ALIEXPRESS? WYBIERZ ORGINALNE JEANSOWE UBRANIA ZANANYCH MAREK:

Używam afiliacji

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Audiobook Most Ikara

SWEAT – Sława to kapryśna przyjaciółka…, trzeba się o nią nieustannie troszczyć…- tylko czy warto?