Kiedy Kim stał się Kim Dzong Unem?

Recenzja książki Kim Dzong Un. Historia Dyktatora

Książki biograficzne i literatura faktu, to nie jest mój ulubiony gatunek literatury. Właściwie to trudno mi jest określić, dlaczego? Wszak poznając historie innych ludzi możemy wyciągnąć wiele nauki dla własnego życia. Tymczasem literatura biograficzna kojarzy mi się z nudnymi wzmiankami na temat autorów wybranych dzieł z kart szkolnego podręcznika.

ZOBACZ TEŻ: JAK MI SIĘ NIE CHCE… czyli o tym, czym jest zimowa chandra i jak sobie z nią radzić.

Z drugiej strony mówi się, że nie ma nic ciekawszego niż historia, a w szczególności historia, która dzieje się za naszego życia i może mieć na nie wpływ. Tak więc Kim Dzong Un czyli przywódca Korei Północnej, czy tego chcemy czy nie, jest jedną z tych postaci, która zapisze się na kartach historii. Toteż czy poznanie ksiązkowej biografii jednego z największych współczesnych dyktatorów świata, okazało się pasjonującą i wartościową lekturą? Zapraszam na recenzję książki „Kim Dzong Un. Historia dyktatora”

Kim Dzong Un. Historia dyktatora - Wydawnictwo WAB

36.49 

Buy from here
Pins
  1. Kim Dzong Un. Historia dyktatora - Wydawnictwo WAB
Książką „Kim Dzong Un. Historia dyktatora” jest bardziej reportażem niż zwyczajną książka. Jego autorka, Jung H. Pak (była analityczka amerykańskiego wywiadu CIA) to znawczyni sytuacji politycznej w Korei Północnej. Choć jej historia koncentruje się na głównym bohaterze, to dowiemy się z niej dużo o kilku pokoleniach rodziny Kim. Czytając książkę, i za sprawą tego jak została przedstawiona, nie raz zadawałem sobie pytanie czy tak naprawdę Kim Dzong Un, mógł być innym człowiekiem?

To co wyróżnia książkę, to bardzo wnikliwa analiza polityki, ruchów i postepowania przywódców Korei Północnej. Autorka analizuje przebieg zdarzeń i przewiduje zachowania dyktatora jednocześnie analizując ich następstwa dla świata.

Kiedy Kim stał się Kim Dzong Unem

Tych jednak, którzy oczekują od książki szerokiej opowieści o tym jak Kim wyprodukował bombę atomowa, czy też kulisów negocjacji pokojowymi z Donaldem Trumpem, ostatecznie zakończonym fiaskiem, muszę rozczarować. Książka to próba analizy jak Kim stał się Kim Dzong Unem, nie jest to rozprawka na temat współczesnego, podobne najniebezpieczniejszego „konfliktu świata”. Wszak Kim ma dopiero 37 lat a zatem jak sam uważa jego wielka historia ma się dopiero wydarzyć.  Ci jednak czytelnicy, którzy kochają książki o ruchach politycznych, czy też procesach zamiany systemów autokratycznych w bezwzględne dyktatury, czeka wciągająca i uzależniająca lektura.

Dla mnie niewątpliwie największą przyjemnością, był aspekt psychologiczny, który na szczęście nie jest omijany przez autorkę. Otóż z książki wynika jasno, że Kim Dzong Un, status bożka odziedziczył w spadku. Stąd pojawia się pytanie, czy Kim Dzong Un mógł w ogóle uniknąć roli dyktatora? Czy ktokolwiek z nas może oprzeć się roli jaką narzuca nam rodzina i społeczeństwo? Na to pytanie jednak każdy z czytelników musi odpowiedzieć sobie sam.

POLECAM: PRÓBUJĄC POSKŁADAĆ SKRAWKI ŻYCIA… Recenzja książki Dariusza Adamowskiego

Książka napisana jest bardzo lekkim, przyjemnym językiem. Nie bez znaczenia są tu liczne odwoływania do historii oraz motywów działania, które już znamy z przeszłości. Nie brakuje odwołań do polityki amerykańskiej czy bliższych nam sąsiadów z demokratycznej Europy.

Na koniec chcę zwróć uwagę, że choć książka opisuje bardzo długo okres czasu, jest uporządkowana, zrozumiała. W pełni trzyma się chronologii zdarzeń. To wszystko sprawia, że nie kojarzy mi się z nudnym podręcznikiem, ale pasjonującą lekturą. Nie odbiegająca od beletrystyki, w której lubuje się najbardziej. Czy to przeświadczenie będzie towarzyszyć również i wam… radzę samemu sprawdzić. Jestem pewien, że będzie to pasjonującą lektura.

KUPISZ TUTAJ:

„Kim Dzong Un. Historia Dykatora” – Wydawnictwo WAB

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: MOJA DEBIUTANCKA POWIEŚĆ: „MOST  IKARA”

TU KUPISZ KSIĄŻKĘ

Sending
Oceń stylizacje
0 (0 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak mi się nie chce…

Jak być szczęśliwym w trudnych czasach…?