Madera jest przepiękna!

Moje Top 5 miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć będąc na Maderze!

Madera była jedną z tych już nielicznych destynacji w Europie, o której naprawdę marzyłem aby ją zwiedzić a jakoś zawsze było mi do niej nie po drodze. I choć na tę wyspę lata co najmniej kilka linii lotniczych, również z połączeniami bezpośrednimi, to zajęło mi kilka długich lat aby wreszcie zdecydować się i obrać ten kierunek na urlop.

W tym jednak roku postanowiłem, że najwyższy czas poznać tę wyspę, a skoro zorganizowanie tej wycieczki zajęło mi tak długi czas, to decyzja była jedna: zwiedzić Maderę wzdłuż i wszerz tak aby poznać te wyspę wraz ze wszystkimi jej zakamarkami i atrakcjami. Wszak Madera to nie jest jakaś ogromna wyspa a zatem 10 dni powinno wystarczyć aby poznać każdy jej zakątek.

Okulary przeciwsłoneczne - Jeepers Peepers

77.99 

Buy from here

Dziergany sweter - TEMU

82.58 

Buy from here

Szorty- Aliexpress

84.92 

Buy from here

Białe sneakersy ze skóry - ALEXANDER MCQUEEN
Buy from here
Pins
  1. Okulary przeciwsłoneczne - Jeepers Peepers
  2. Dziergany sweter - TEMU
  3. Szorty- Aliexpress
  4. Białe sneakersy ze skóry - ALEXANDER MCQUEEN
Powinno…, bo jak się okazało bogactwo Madery i tego co ma ona do zaoferowania jest tak bogate, piękne i atrakcyjne, iż zakładam, że nawet dwutygodniowy urlop nie byłby w stanie wystarczyć aby dotrzeć w każde jej miejsce.

Maleńka wyspa z ogromną ilością atrakcji!

Maleńka Madera leżąca na Atlantyku uważana jest za wyspę wiecznej wiosny, wszystko dlatego, że panuje tutaj ta sama temperatura przez cały rok. A dzięki łagodnemu klimatowi, oryginalnemu ukształtowaniu terenu i mocnemu nasłonecznieniu, stanowi ona nie tylko doskonałe miejsce na wypoczynek ale przede wszystkim idealne warunki dla przyrody, bo to właśnie ona stanowi clou atrakcji turystycznych tegoż miejsca.

I jak już wspomniałem skoro 10 dni nie wystarczyło aby zwiedzić wszystkie zakamarki Madery, jeden post też nie wystarczy aby opowiedzieć Wam o tych wszystkich pięknych miejscach, które ta destynacja ma do zaoferowania. W tym poście jednak chciałbym Wam przedstawić moje subiektywne TOP 5 atrakcji Madery, które koniecznie musicie zobaczyć.

5. Stolica wyspy- Funchal

Madera należy do Portugalii. To jednak nie zmienia faktu, że wyspa ma formalnie swoją stolicę czy Funchal. Umiejscowione na południowym krańcu wyspy miasto, w którym żyje niewiele ponad 100 tys. mieszkańców i stanowi to 1/3 populacji całej wyspy. Funchal umiejscowiona jest na zboczach gór a samo miasto to nieustanna wędrówka wśród pagórków i wzniesień.

ZOBACZ TEŻ: ZA CO KOCHAMY GÓRY?
I dlaczego nie potrafimy przestać?

To oryginalne ukształtowanie terenu sprawia, że miasto jest iście magiczne: wąskie uliczki, przecinane mozaikowymi ulicami. Świetnie zachowana architektura i dbałość o porządek zarówno budowlany jak i uliczny sprawia, że miasto jest niezwykle urokliwe. Dodatkowo wzbogacane licznymi kwiatowymi dekoracjami. Finalnie to miasto jest niczym z pocztówki. A fakt, że stanowi ono bazę turystyczną dla większości odwiedzających sprawia, że nie sposób w nim się nudzić.

Funchal obfituje w liczne festyny, występy czy też atrakcje turystyczne. Koniecznie będąc tutaj należy odwiedzić owocowy bazar (wyjątkowo drogi) czy też spróbować lokalnej portugalskiej kuchni z owocami morza w licznych restauracjach. Chwilę odpoczynku możecie zaznać przy morskim bulwarze, najlepiej z kieliszkiem słodkiego wina Madera. Jest absolutnie przepyszne!

4. Wzgórze Monte.

Monte to osobna dzielnica miasta (ponoć stanowiąca rezydencyjną część dla bogaczy). Dostać do niej można się niezwykle długą kolejką gondolowa prowadzącą na sam szczyt! I już sama przejażdżka nad miastem zapiera dech w piersiach, bo widoki pod nogami to spojrzenie na pełen Funchal i zdecydowany zachwyt nad urokiem tego miasteczka. Nie jest to co prawda tania wycieczka bo koszt w dwie strony i zwiedzanie ogrodu na szczycie kosztuje 35 euro. Nie mniej jednak dla samej przejażdżki to warto wydać tę kwotę .

W Monte polecam Wam wybrać się do ogrodu tropikalnego, szczególnie jeśli kochacie obcować z naturą i kwiatami. Spacerując wzdłuż alejek można spędzić tam nawet kilka godzin a z każdą minutą odkryjecie nowy gatunek roślin. Jest to niezwykle malownicze miejsce do zdjęć i chwili relaksu. Uprzedzam jednak, że jest to niezwykle popularne miejsce wśród spacerowiczów.

Na koniec warto skorzystać z charakterystycznej dla wyspy atrakcji polegającej na zjeździe na wiklinowych sankach. Chwilowa ale niezapominana atrakcja, której możecie doświadczyć tylko na Maderze… pod warunkiem, że będziecie mieć cierpliwość czekania w około dwugodzinnej kolejce… na swoją kolej.

3. Maderskie Lewady

Szczerze długo zastanawiam się czy spacer wzdłuż lewad nie osadzić na drugiej pozycji mojego TOP 5 Ostatecznie umiejscowiłem je w połowie ulubionych atrakcji. Tak naprawdę Lewad na Maderze jest bardzo dużo, ponieważ jako kanały wodne mają za zadanie dostarczać wodę z północy na południe wysypy. A ponieważ z wodą od zawsze był problem Madera ma zaplanowaną całą sieć tego typu. Obecnie są to głównie trasy spacerowe serwujące turystom przepiękne widoki wśród dźwięków stale płynącej wody.

POLECAM: CO KRYJE W SOBIE „DRAGON”?
Recenzja książki Nataszy Sochy!

My wybraliśmy trasę 25 wodospadów w północnej części wyspy. I choć podczas tej wycieczki starałem się na zdjęciach ująć piękno tego miejsca…, jednak tylko będąc tu, na żywo można poczuć te doznania, jakie serwuje nam tutejsza przyroda. Spacer wąskimi dróżkami wśród starodrzewia i krzewów to doznania niczym z planu zdjęciowego Władcy Pierścieni i choć uwieńczeniem tej wycieczki jest ogromny wodospad… tak naprawdę to samo dojście do niego jest najpiękniejszym doświadczeniem.

2. Górska wyprawa

Na Maderze nie brakuje tras do górskich wycieczek, jednym jednak z najbardziej popularnych szlaków jest około 9 kilometrowa trasa od Verda przez górę Pico Ruivo aż do Pico do Aireiro i niech Was nie zwiedzie łagodność tej trasy, bo maszerowanie w pełnym słońcu po stromych wysokich schodach to dla wielu nie lada wyzwanie.

Wyzwanie czy nie, ta trasa to istnie widokowy raj. To przemarsz wśród zbocz gór porośniętych połaciami kwiatów i lasów. To wielokrotne przechodzenie przez ciemne tunele, które nieraz wydają się dłuższe niż można pierwotnie zakładać. To stąpanie nad przepaścią, od której nie sposób oderwać wzroku! A każde wniesienie odkrywa przed nami zupełnie inne przestrzenie i zapierające dech w piersiach widoki!

I choć tak, jak pisałem z pozoru jest to prosta trasa to po kilku godzinach marszu człowiek potrafi się zmęczyć ale dla tego doświadczenia zdecydowanie warto! My jako ekipa czuliśmy się dosłownie jak kultowa Drużyna Pierścienia a każdą jaskinią to było osobliwe wejście do Kopalni Moria…, szkoda tylko że już nie ma w nich krasnoludów… 😉

1. Magiczny Las Fanal.

Żadna jednak z tych atrakcji i miejsc, które tu wymieniałem nie umywają się do magii Lasu Fanal! Jeśli kiedyś widzieliście zdjęcia niczym z horroru, gdzie mgła jest tak gęsta, że ledwo widać ludzi zakładam, że mogło to być kręcone własne tam!

Las Fanal umiejscowiony jest na północy i dzięki temu chmury nieraz przemieszczają się tam bardzo nisko, co w konsekwencji prowadzi do sytuacji, w której można zastać go w scenerii gęstej mgły! Nam udało się tam dotrzeć praktycznie w idealnych warunkach i to naprawdę robi niesamowity klimat wprost wyjęty z filmów Tima Bartona!

WARTO PRZECZYTAĆ: NARCYZ… ON JEST WŚRÓD NAS!
Czyli o zmorze naszej cywilizacji…

Endemiczny Las Fanal jest tak magiczny, że jeszcze wróciliśmy tam dwukrotnie. Niestety już nie mieliśmy szczęścia trafić na mgłę, ale to miejsce jest fantastyczne również w pełnym słońcu. Bo kształt tych drzew nieraz przywodzi zastygłe postaci ludzkie, bądź skrywające jakieś magiczne tajemnice!

To było moje TOP 5, które warto odwiedzić na Maderze! Jest ich jednak znacznie więcej dlatego jeśli wybierzecie ten kierunek na wakacje, koniecznie bierzcie samochód i ruszajcie przed sobie eksplorując wyspę i odkrywając jej tajemnice i zakamarki. Jestem pewien, że Wasza lista z każdym dniem będzie się tylko wydłużać! U mnie właśnie tak było !

KUPISZ TUTAJ: Dziergany sweter – TEMU

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: PREMIERA DRUGIEJ CZĘŚCI CUDZEGO ŻYCIA – NOWY POCZĄTEK! 

TU KUPISZ KSIĄŻKĘ

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: „CUDZE ŻYCIE” TOM 1

TU KUPISZ KSIĄŻKĘ

Sending
Oceń stylizacje
5 (1 głos)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Za co kochamy góry?

„Possession” czyli książka, po której długo nie mogłem zasnąć…