Most Ikara recenzja: Monika Błasikiewicz

Ekspert Public Relations, właścicielka i założycielka Agencji PR: MBPR

Książka „Most Ikara”, autorstwa Pawła Nowaka, to pozycja, która otwiera nowy nurt w tematyce współczesnej polskiej beletrystyki. Książka opowiada losy bohaterów, którzy żyją w środowisku gejowskim. Takie powieści pojawiały się już kilkakrotnie, ale tym razem autor prezentuje zupełnie nowe spojrzenie. Jako czytelnicy przyzwyczailiśmy się, że świat osób homoseksualnych przedstawiany jest zazwyczaj nieco z przymrużeniem oka lub nawet w przesadnie idealizowany sposób. Zjawisko to często związane jest ze źle pojmowaną „polityczną poprawnością” szczególne jeśli autorem jest osoba heteroseksualna. Paweł Nowak przedstawia ten świat i jego mieszkańców w zupełnie odmienny sposób. Pokazuje całą jego okrutność, zawiść, zazdrość, która nim rządzi, przemoc i ogromny egoizm bohaterów. Chociaż może nie jest to egoizm, ile walka o przetrwanie w tym pozbawionym litości świecie.

Owszem, bohaterowie „Mostu Ikara” mieszkają w dobrych dzielnicach, ubierają się zgodnie z trendami, jedzą i bawią się w najlepszych restauracjach i klubach, ale na tym kończy się ten „High Life” i zaczyna prawdziwe życie. Każdy z nich bezwzględnie walczy o swoją pozycję w grupie, o miłość, uczucia innych, co powoduje, że znikają wszelkie zasady i hamulce. Jeśli ktoś nie zna tych reguł, a raczej nie jest świadom ich braku, kieruje się wyłącznie uczuciami i wiarą w ludzi, w tym świecie, nie ma szans na przetrwanie.

Moim zdaniem książka Pawła Nowaka, dla wielu czytelników będzie ogromnym zaskoczeniem, może nawet wywoła szok. Z losami poszczególnych bohaterów można się utożsamiać lub nie, można traktować je jako zbyt naiwne, ale nie można przejść obok nich obojętnie. Zwłaszcza, ze autor nie ukrywa, iż wiele z nich oparł na faktach, czy własnych doświadczeniach. Autentyczność, prawda, całkiem nowe spojrzenie na środowisko gejowskie, to cechy, które czynią tę pozycję zupełnie wyjątkową.

Monika Błasikiewicz-Tormanowska

Konsultant ds. Mediów i Public Relations

KUP KSIĄŻKĘ: PREMIERA: 15 KWIETNIA 2021

Zobacz recenzje czytelników!

Sending
Oceń stylizacje
0 (0 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Most Ikara – Pierwszy wywiad (StudioPixel)

Recenzja Jarosław Sosnowski