NARCYZ… ON JEST WŚRÓD NAS!

Czyli o zmorze naszej cywilizacji…

„To ja… Narcyz się nazywam…” śpiewał niegdyś kultowy zespół Łzy. Ale… narcyz to właściwie kto? I czy naprawdę tak łatwo go spotkać? A może… tak naprawdę każdy z nas, jest trochę tym pięknym kwiatem? Może, można być narcyzem nawet o tym nie wiedząc? Czy to możliwe i jaki wpływ na to mają współczesne social media? Czy narcyz może być niebezpieczny i czy grozi ci nim zostać… o tym dowiecie się z tego posta…?

Narcyz czyli kto?

Umówmy się, że nazwanie kogoś narcyzem nie brzmi dobrze i też wcale dobrze się nie kojarzy. Tymczasem tak naprawdę osobowość narcystyczna znacząco odbiega o tego co w kontekście klinicznym oznacza zaburzenie osobowości tego typu. W mowie potocznej, nazywamy narcyzem kogoś kto w naszej opinii godzinami spędza „miażdżąc” się przed lustrem, robiąc setki zdjęć typu selfie usilnie starając się wybrać to najlepsze. Kogoś kto ciągle szuka poparcia dla swojej atrakcyjności, jednocześnie nigdy nie będąc z siebie do końca zadowolonym.

Crop Top w Kwiaty - AliExpress

25.22 

Buy from here

Szerokie spodnie typu Jeans- AliExpress

100.79 

Buy from here

Kapelusz Boater: AliExpress

57.19 

Buy from here
Pins
  1. Crop Top w Kwiaty - AliExpress
  2. Szerokie spodnie typu Jeans- AliExpress
  3. Kapelusz Boater: AliExpress

POLECAM: LULLA LA POLACA… OJ ŻYĆ TO ONA POTRAFI!
Recenzja książki!

Tak naprawdę wszystko co tu wymieniłem to bardziej typ osobowości „lalusia”, a osoba tego typu zazwyczaj sama cierpi na bardzo niską samoocenę, zaś jej działania to współmierne poszukiwanie sposób na jej podniesienia. (Wierzcie mi … sam coś dobrze o tym wiem…).

Jeśli jednak mowa o narcyzie… to jest to znacznie bardziej skomplikowana postać niż mogło by się wydawać…

OSOBOWŚĆ NARCYSTYCZNA i jej fatalne następstwa…

Narcyz to nie tyle ktoś kto posiada wszystko to co wymieniałem wyżej, przede wszystkim to osoba, która stale potrzebuje poklasku. Będąc jednocześnie przekonanym o swojej „zajebistosci”, nie potrafi znieść, że w jej kręgu są osoby, które mogły by być od niej lepsze, atrakcyjniejsze czy też społecznie ciekawsze.

Narcyzowie wbrew pozorom mają przeraźliwie chorą ambicję. Potrzebę dominowania i przewodzenia. Uwielbiają być słuchane podziwianie i adorowane. Nie potrafią przepraszać, przyznawać się do winy czy też odczuwać wyrzutów sumienia będąc przekonanym o swojej nieomylności.

Prawdziwy narcyz raczej nie zrobi niczego jeśli nie dostrzega w czymś własnych korzyści, zaś w obliczu krytyki łatwo wpada w złość i agresję. Zawsze będzie starać się wypaść jak najlepiej nie pozwala sobie na jakiekolwiek słabości upadki czy też łzy.

Uparcie walczy o swoje, często nie potrafiąc przyznać się do błędów czy też dążąc po trupach do wyznaczonego celu. Lubi otaczać się prestiżem, drogimi towarami czy też pokazywać siebie w otoczeniu luksusu z którego chętnie korzysta nawet jeśli wykracza to ponad stan swoich realnych dochodów czy zarobków. Chce być obecny, widoczny, i dowartościowany.

Ufff dużo tego… naprawdę dużo, a zdradzę wam sekret, to tylko część cech, które teoretyzują narcyza… ale czy na pewno tylko jego?

To (my)… Narcyz się nazywam

Sami uderzcie się w pierś wyłączając na chwilę negatywne określenie tych cech. Czy współczesne życie, social media, kultura konsumpcjonizmu nie zmusza nas nieświadomie do życia właśnie w takim typie? I oczywiście nie podpadajmy w skrajności… bo to, że posiadasz dwie, trzy lub nawet więcej cech, które tu wymieniłem nie oznaczają, że jesteś „zaburzona osobowością” ale znaczy to, że każdy z nas w jakimś momencie swojego życia może być trochę przysłowiem narcyzem.

ZOBACZ TEŻ: „THE PHANTOM” W OPERZE LUBELSKIEJ, CZYLI JAK ZNISZCZYĆ MIŁOŚĆ DO „UPIORA…” Recenzja spektaklu

Bo sami się zastanówcie ile razy wrzuciliście story z wykwintnym jedzeniem z drogiej restauracji. Ile razy życie zmusiło cię aby nie okazywać słabości czy też walczyć o swoje ? Ba nawet świat zawodowy, w którym przyszło nam żyć nieraz nas zmusza lub wręcz oczekuje aby kierować się takimi cechami. Osobowość narcystyczna jest zatem poniekąd wprost nam narzucana czy też oczekiwana mimo, że do końca sami nie zdajemy sobie z tego sprawy…

Narcyz i jak się przed nim bronić…

Mogło by się wydawać, że człowiek o cechach, które tutaj wymieniłem to istne zło wcielone i trudno spotkać go w codziennym życiu… tymczasem to wcale nie jest takie trudne! Bo oczywiście skrajny przypadki dość łatwo jest wykryć i prawdopodobnie nikt z nas nie chciałby obcować z taką osobą. Ale tak naprawdę każdy z nas ma trochę tych cech i to od nas zależy tylko czy będziemy je karmić i podlewać czy z nimi walczyć aby nie zapuściły zbyt głębokich korzeni. Im więcej zatem masz świadomości negatywnych uczuć zachowań czy konsekwencji tym łatwiej będzie ci sobie z nimi radzić.

WARTO PRZECZYTAĆ:  JAK UNIKNĄĆ TZW. „DOŁA”… Kilka sprawdzonych sposobów

Nie znaczy to oczywiście, że nagle musisz ukrywać swoje osiągnięcia i stale nadstawiać drugi policzek. Nie znaczy też, że masz przestać być ambitny czy też wyrzucić wszystkie drogie rzeczy ze swojej szafy, a wyście do knajpy traktować jak święto. Kluczem dla zachowania równowagi jest tak naprawdę…. Empatia.

Empatia to uczucie, który różni nas od zwierząt i pozwala zachować człowieczeństwo. To też uczucie, które rozbudza tysiące innych pozytywnych odczuć do drogiej osoby czy w ogóle jakiegokolwiek stworzenia. Im więcej zachowasz empatii w sobie… tym twój wychodowany w sobie narcyz… będzie nie groźny ani dla ciebie… ani twojego otoczenia.

KUPISZ TUTAJ: Crop Top w kwiaty – AliExpress

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: PREMIERA DRUGIEJ CZĘŚCI CUDZEGO ŻYCIA – NOWY POCZĄTEK! 

TU KUPISZ KSIĄŻKĘ

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: „CUDZE ŻYCIE” TOM 1

TU KUPISZ KSIĄŻKĘ

Sending
Oceń stylizacje
5 (1 głos)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

„The Phantom” w Operze Lubelskiej, czyli jak zniszczyć miłość do „Upiora…”

Co kryje w sobie „Dragon”?