O eksperymentach w męskiej modzie, czyli o co chodzi w łączeniu kolorów!

Krótki poradnik dla opornych.

Nie od dziś wiadomo, że męski styl jest nieco bardziej konserwatywny i zachowawczy niż kobiecy. W kanonie fashion utarło się również stwierdzenie, że kobietom po prostu „więcej wolno”. Czy to oznacza, że męski styl pozbawiony jest eksperymentów modowych? Jeśli jednak boisz się, że popełnisz modową gafę, swoje eksperymenty ze stylem zacznij od łączenia kolorów. Dziś właśnie o tym będzie mowa!

Na temat łączenia barw i kolorów istnieje niezliczona ilość teorii i zasad. Ciekawostkę może stanowić fakt, że wielu za kryterium kolorystyczne bierze pod uwagę takie elementy jak np. karnacja, kolor włosów, zarostu czy nawet oczu.

Bez względu na to, co uznasz za swoją modową wyrocznię, wszelkie porady w tym zakresie potraktuj bardziej jak wskazówki niż rzeczową wiedzę. Sztuka dobieranie kolorów wymaga przede wszystkim wyczucia i odwagi do eksperymentowania. Mówiąc prościej, musisz po prostu to czuć!

Podstawowa zasada – 3 kolorów!

Muszka w groszki - AliExpress

3.60 

Buy from here

Eksperymentalne koszule - AliExpress
Buy from here

Zegarek - AliExpress

9.12 

Buy from here

Czarne Super Skinny - H&M

79.90 

Buy from here
Pins
  1. Muszka w groszki - AliExpress
  2. Eksperymentalne koszule - AliExpress
  3. Zegarek - AliExpress
  4. Czarne Super Skinny - H&M

Nie raz już wspominałem, że męska stylizacja powinna powinna być zbudowana na bazie trzech kolorów. To główna i podstawowa zasada, o której musisz pamiętać. Nie oznacza to jednak, że jest niepodważalna, a graficzne elementy zawierające czwartą barwę zepsują Twój look. Mówiąc o trzech podstawowych kolorach mamy na myśli trzy barwy główne. I tak na przykład ciemny błękit, granatowy czy szmaragdowy, to nadal odcienie niebieskiego.

Dlaczego akurat trzy kolory? Trzy podstawowe barwy zapewnią efekt, który nigdy nie będzie nudny. Będziesz jednak zawsze ubrany, a nie przebrany!
Jeśli pomimo to wybór trzech „bezpiecznych” barw nadal stanowi dla Ciebie nie lada wyzwanie, np. szukając stylizacji na rozmowę o pracę, wyjście ze znajomymi lub zwyczajną randkę, wybierz te rzeczy, które mają w sobie podstawowa gamę kolorystyczną i są zaliczane do typowo „męskich” kolorów, czyli wszystkie odcienie granatu, szarości i bieli, odcienie brązu, bordo, ciemna zieleń (oliwkowa) lub klasyczna czerń, która pasuje prawie do wszystkiego.

Tych, którzy chcą pójść dalej, zachęcam do wyboru jednego akcentu w czwartym kontrastowym kolorze. Można to zrobić na różne sposoby, w formalnych stylizacjach np. poprzez wybranie poszetki, krawata lub muszki w wyrazistym kolorze.

Gdzie szukać wsparcia?

Dla tych, którzy z klasyfikacją kolorów podstawowych i uzupełniających mają nadal spory problem, odsyłam do narzędzia zwanego kołem kolorów. Koło kolorów posługuje się kilkoma „regułami” klasyfikującymi barwy (link). Pierwsza z nich zwana „regułą kolorów dopełniających się” polega na zestawianiu ze sobą kolorów kontrastowych znajdujących się po przeciwległej stronie koła.

Inna reguła, która może sprawdzić się w tworzeniu stylizacji, to reguła „triady” polegająca na doborze trzech kolorów na kole w taki sposób, że utworzą one wierzchołki trójkąta równobocznego. Zanim zatem zaczniesz kolorystyczne eksperymenty na modowym „shoppingu”, zobacz jak zestawienie kolorów wygląda „na papierze”.

Pamiętaj, że jeśli modowe eksperymenty to Twoja pięta achillesowa, zasada 3 kolory, sprawdzi się tutaj doskonale. Z czasem monochromatyczne stylizacje staraj się przełamywać jednym żywym kolorem, np. w postaci dodatków lub butów.

Na koniec jedna ważna rada – jeśli już zdecydujesz się na wielokolorowe eksperymenty, zawsze wybierz jeden kolor dominujący! Reguła ta dotyczy się zwłaszcza ciepłych i żywych kolorów – ich duże nagromadzenie może mieć wybuchowy skutek! 🙂

Koszulka w groszki –Aliexpress

Na zdjęciach przedstawiam „eksperymentalną” i odważną stylizację w postaci oryginalnej koszuli z krótkim rękawem, którą znalazłem na popularnym portalu.

Koszula to zdecydowanie wybór dla modowych fashionistów niż szarych myszek. Zauważ, że mimo iż stylizacja jest bardzo odważna i dla niektórych wręcz teatralna, została tu zachowania zasada trzech podstawowych kolorów.

Mimo pojawiania się motywu kwiatów i groszków, całość opiera się na trzech podstawowych kolorach: czerwieni, czerni i bieli.

Koszula prezentuje się najlepiej, kiedy najzwyczajniej chcesz się wyróżnić się z tłumu, dzięki zastosowaniu pionowych kropek. Polecam ją zwłaszcza dla osób niskiego lub średniego wzrostu, bo będą w niej wydawać się wyższe. Dobierając zaś do stylizacji muchę, na pewno zwrócisz na siebie uwagę w niejednej sytuacji.

UWAGA: Rozmiary na Aliekpress standardowo są 2-3 rozmiary mniejsze niż europejskie. Pamiętajcie aby dokładnie sprawdzić tabelę rozmiarów. W razie problemów zachęcam do kontaktu!

Miłych zakupów!

KLIKNIJ TUTAJ: Koszule AliExpress

Gdzie założyć:

  • impreza
  • randka
  • spotkanie ze znajomymi
  • mniej formalne przyjęcie

Sending
Oceń stylizacje
0 (0 głosów)

Nie chcesz kupować na Aliekspress, wybierz oryginalne produkty znanych marek:

Używam afiliacji

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pastele nosi się latem!

Pokaż mi swój kolor, a powiem Ci, jaki jesteś.