Paweł Nowak, autor książki „Most Ikara”: „Tak, jestem gejem. Nie rusza mnie, gdy ktoś mnie obraża”

Wywiad dla portalu VIVA.pl – Krystyna Pytlakowska

Jest młodym, początkującym pisarzem, a jego pierwsza powieść „Most Ikara” już wzbudziła wielkie zainteresowanie. Na Instagramie newsy na jej temat śledzi ponad 30 tysięcy osób, dyskutują o niej, piszą do autora maile, szukają z nim kontaktu. Dlaczego? Bo to pierwsza tak autentycznie szczera publikacja, dotycząca orientacji seksualnej i środowisk LGBT+. A główny bohater, Antek, to alter ego Pawła Nowaka, który opisuje własne przeżycia. To pierwsza tak odważna książka, nazywająca rzeczy po imieniu. Ucieszyło nas więc, że Paweł – na co dzień rekruter w dużej firmie, bloger i influencer – zgodził się na rozmowę. Zwłaszcza, że blisko 70% młodzieży LGBTQ+ w Polsce ma myśli samobójcze, a połowa z nich zmaga się z objawami depresji. – Wywiad dla portalu VIVA.pl

Kim jest Paweł Nowak? Młody pisarz doświadczył odrzucenia i braku akceptacji
Wie o tym również sam Paweł Nowak, który niejednokrotnie doświadczał podobnych sytuacji, czuł się odrzucany i nieakceptowany przez otoczenie. Dlatego, decyzją autora, część dochodu ze sprzedaży książki zostanie przeznaczona na Centrum Terapii Otwarta Przestrzeń, zajmującej się na co dzień pomocą wszystkim osobom potrzebującym wsparcia psychologicznego i psychoterapeutycznego, ze szczególnym uwzględnieniem osób LGBTQ+.

Krystyna Pytlakowska: Mam przed sobą Twoją książkę pt. „Most Ikara”. Skąd taki tytuł?Paweł Nowak: Jest symboliczny. W mitologii Ikar nie słuchał rad Dedala, pofrunął pod słońce, jego skrzydła się roztopiły i wpadł do morza. Główny bohater mojej książki na swojej drodze spotyka dużo przysłowiowych „dobrych duchów”, które próbują go chronić i wyznaczać mu właściwą drogę. Ale on tak bardzo pragnie miłości, że szukając jej, w efekcie traci głowę i często spada, jak przysłowiowy Ikar. Po drugie, to przenośnia dotycząca Mostu Świętokrzyskiego, ponieważ ta historia tam się zaczyna. I tam też się kończy, chociaż nikt nie popełnia samobójstwa. Trzecie znaczenie to gra słów: most i kara. Kto zostanie na koniec ukarany, odpowie sobie na to sam czytelnik.

To jest książka o Tobie?

Na pewno włożyłem dużo siebie, opisując tę postać. W pewnych fragmentach jest bardzo moja. Pełna mojej przeszłości, mojej drogi, przeprowadzki i przemiany. Jestem dzisiaj innym człowiekiem i to chciałem pokazać w tej książce.

Jaka przemiana?

Z chłopaka, który uciekając przed demonami przeszłości, wierząc w ideał idealnego miasta, przenosi się do Warszawy, gdzie musi zmierzyć się z nową rzeczywistością. A ten świat nie jest taki, jak sobie wyobrażał. W nowym środowisku musi nauczyć się pływać. W moim życiu bardzo dużo się wydarzyło i o tym właśnie opowiadam. A najważniejsze, że nauczyłem się wyciągać konsekwencje z własnych błędów. Moja książka to też opowieść o samotności i o ludziach, którzy radzą sobie z nią zupełnie inaczej. Jedni przestają być samotni, kiedy są silni wśród swoich, inni muszą znaleźć kogoś, kim będą się opiekować. Jeszcze inni walczą z samotnością, uciekając przed uczuciami. Każdy z bohaterów ma inny sposób na tę walkę.

To książka o geju. Zadam Ci osobiste pytanie. Ty też jesteś gejem? […]

FOTO: @daroartphoto - Dariusz Skorupa
FOTO: @daroartphoto – Dariusz Skorupa

To jedyny tak szczery i osobisty wywiad jaki udzieliłem, odpowiadając na pytania, na które wydawało mi się, że nigdy nie będę chciał udzielać odpowiedzi. Dziękuję Krysi Pytlakowskiej oraz całej redakcji VIVA.pl za empatię oraz przyjemność rozmowy jaką udało nam się przeprowadzić.

Jeśli jesteście ciekawi całego wywiadu? Zachlam Was do odwiedzenia witryny VIVA.pl klikając w poniższy link:

Paweł Nowak, autor książki „Most Ikara”: „Tak, jestem gejem. Nie rusza mnie, gdy ktoś mnie obraża”
Jedyna tak intymna i szczera rozmowa

https://go.buybox.click/linkclick_5639_11?&url=https%3A%2F%2Fwww.taniaksiazka.pl%2Fmost-ikara-pawel-nowak-p-1514661.html%3Fabpid%3D1316%26abpcid%3D11%26bb_id%3D612%26bb_coid%3D152067039%26bbclid%3D30402980-0c07-11ec-9b9c-ced8871f8f6c%26abpar1%3Ddesktop%26abpar2%3D4959608.2181143.%26utm_source%3Dpp%26utm_medium%3Dcps%26utm_campaign%3Dads4books%26_ga%3DNC.4804410495-1630598555

https://go.buybox.click/linkclick_5639_379?&url=https%3A%2F%2Fwww.matras.pl%2Fksiazka%2Fmost-ikara-pawel-nowak-207283

Sending
Oceń stylizacje
0 (0 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak życiowo się ogarnąć…

„Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę” – wspaniała książka, do której… szybko nie wrócę.