PAYBACK – Gdyby Robin Hood żył w XXI wieku…

Recenzja książki M.A GRYFFIN

Literatura młodzieżowa podlega nieco innym kryteriom niż ta skierowana do dorosłych. Książki tego typu mają po pierwsze zaciekawić odbiorców, a dodatkowo podtrzymać ich zaangażowanie przez całą książkę. Po drugie, literaturę młodzieżową musi charakteryzować pewnego rodzaju aktualność, co zachęci do sięgnięcia po nią jak największą liczbę czytelników.

Wydawnictwo YA, należące do grupy wydawniczej Foksal, jednej z największych w Polsce, specjalizuje się właśnie w tego typu książkach. Dzięki mojej współpracy z wydawnictwem, podczas tegorocznego urlopu udało mi się zapoznać z powieścią autorstwa M.A. Griffin pt. „PAYBACK”. Jeśli zatem szukać książki, która spełnia wyżej wymienione kryteria, to PAYBACK idealnie wpisuje się w tę konwencję.

ZOBACZ TEŻ: Kto jest tu katem a kto ofiarą? Recenzja książki „Oszukana” Magdaleny Stachuli

Czy zastanawialibyście się kiedyś, co by było, gdyby legenda Robin Hooda odżyła na nowo, a idea odbierania bogatym i oddawania biednym miałaby zostać zrealizowana w XXI wieku? Właśnie na taką ideę wpada grupa nastolatków z Anglii. Sama altruistyczna idea to jednak dla nich za mało, bo w dobie Instagrama, YouTube i social mediów nikt nie naraziłby swojego życia w taki widowiskowy sposób, gdyby nie było przy tym okazji… do zgarnięcia odrobiny fejmu…

I tu zaczyna się psychologiczno-obyczajowe clu historii, o której mówi PAYBACK. Z czasem powody tych nastoletnich wybryków zaczynają być poddawane pod wątpliwość i pojawia się pytanie, czy przyświecają im głębsze idee, czy są jednak kierowani całkowicie egoistycznymi pobudkami dla własnych ukrytych celów. To pytanie nasuwa się zwłaszcza przy odkrywaniu kolejnych tajemnic jakie skrywają poszczególni członkowie gangu.

PAYBACK - Wydawnictwo YA

47.92 

Buy from here
Pins
  1. PAYBACK - Wydawnictwo YA

Siłą PAYBACK jest jego aktualność.

Autor doskonale lawiruje między potęgą Internetu, idealizacją legendy Robin Hooda, a nastrojami społecznymi współczesnego świata. Na kartach książki ukryty jest jeszcze jeden bardzo istotny przekaz. To żywcem wyjęte ze współczesnego świata narastające frustracje w związku z nierównościami społecznymi i wszechobecnym podziałem na biednych i bogatych.

Czytając PAYBACK autor nie ocenia postępowania głównych bohaterów. Pierwszoosobowa narracja pozwala wczuć się i zrozumieć motywy postępowania głównego bohatera, jego dylematy i przemyśleniami na podstawie dokonywanych wyborów.

PAYBACK przy wszystkich swoich zaletach, ma jednak bardzo duże ubytki, które ostatecznie wpłynęły na zaniżenie mojej oceny. Mimo dużej aktualności, poruszania ważnych kwestii i niewątpliwie wartkiej akcji, książce nie udało się uniknąć pewnego rodzaju infantylności w przekazie. Choć bohaterowie są w różnym wieku i część z nich reprezentuje w pełni dojrzałe postacie, ich postępowanie jest na swój sposób bardzo podobne. Z drugiej strony, być może to stoi za sukcesem zgranego Teamu jaki tworzą (przynajmniej przez jakiś czas :P)

Najbardziej jednak rozczarowała mnie końcówka i finał, tej historii. Świadczy on o tym, że ostatecznie ludzie nie potrafią uczyć się na własnych błędach. A wszelkie głupie pomysły, które pchają ludzi do niebezpiecznego działania… zawsze rodzą się z… NUDY!

KUP TUTAJ: „PAYBACK” – M.A. Griffin

Ostateczna ocena: 7/10

Sending
Oceń stylizacje
0 (0 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Long sleeve – między podkoszulkiem a koszulą

Happy Money – czyli o tym jak cieszyć się z wydawania pieniędzy.