Kto jest tu katem a kto ofiarą? Recenzja książki „Oszukana” Magdaleny Stachuli

Nigdy nie lubiłem się „bać”, dlatego też świadome wyzwalanie w sobie poczucia strachu nigdy nie mieściło się w moich kręgach zainteresowań. Właśnie przez to, mimo iż horror to jeden z najstarszych gatunków filmowych, osobiście unikałem go jak ognia…

Sytuacja ma się zgoła inaczej, jeśli chodzi o thrillery, mimo wszechobecnej, gęstej atmosfery i nastroju grozy, mimo wszystko wolę obawiać się istot ludzkich niż zjawisk nadprzyrodzonych. Zwłaszcza wówczas, kiedy historia, po którą sięgam balansuje gdzieś na poziomie psychologii i aspektów demonicznych natury ludzkiej.

Z pozycją Pani Magdaleny Stachuli, zapoznałem się dzięki uprzejmości Edipresse Książki, z którymi miałem okazję współpracować przy recenzji innego utworu. I z tego miejsca chciałem serdecznie podziękować za zachęcenie mnie do przeczytania ww. powieści. Bo choć thriller to nie jest mój ulubiony gatunek literacki, tym razem warto było podjąć to wyzwanie.

„Oszukana”, to powieść pełna zagadkowych kontrastów na temat natury ludzkiej i nierównej walki bohaterów, pomiędzy wewnętrzną traumą, wyrzutami sumienia a konsekwencją czynów swojej przeszłości. Siłą tej książki jest jej w pełni przemyślana fabuła, która choć ma liczne ścieżki rozgałęzień i krętych dróg, ostatecznie zmierza ku uporządkowanej całości.

Magda Stachula, od początku dba o profil psychologiczny swoich bohaterów i to niewątpliwie duży atut powieści, bo ich osobowości są bardzo blisko ludzi. To nie są wyidealizowane jednostki, typu współczesna superhero, nieszczęśliwa romantyczka, czy uciemiężona ofiara, to postacie, które są totalnie niewymiarowe, mają zarówno dobrą jak i mroczną strefę swojej osobowości. To wszystko jest tak wyważone, że sprawia, iż czytelnik nie ma narzucone z kim ostatecznie chciałby sympatyzować a największy kat może zjednać sobie naszą, w pełni szczerą sympatię.

ZOBACZ TEŻ: NIE OCENIAJ KSIĄŻKI PO OKŁADCE… RECENZJA KSIĄŻKI „SZAKAL”

„Oszukana” to powieść, w której od początku do końca nic nie jest jasne,

Jest to niewątpliwie jest największy atut tej powieści. Nieraz czytałem książki, w których z biegiem fabuły, przewidujemy lub domyślamy się jej ostatecznego finału , w przypadku „Oszukanej”, nawet jeśli w naszej głowie rysuje się dalsza historia bohaterów, która skądinąd często znajduje potwierdzenie na kolejnych stronach, to ostatecznie zdajemy sobie sprawę, że nadal nie mamy wszystkich elementów układanki. To wszystko sprawia, że do samego końca, pozostaje jakiś element zaskoczenia, który pozwala na stałe utrzymanie napięcia w ramach treści książki.

Na koniec chcę dodać, że „Oszukana” ma to, co najbardziej cenię przy powieściach, które czytam, a mianowicie, odkrywając rozdział po rozdziale, nie potrafisz się od niej oderwać. Kolejne rozdziały kończą się w takim momencie, że pragniesz za wszelką cenę poznać kolejny, w efekcie książkę czytasz jednym tchem, gdyż, choć każdy rozdział jest bardzo krótki…zawsze pojawia się myśl… tylko jeszcze jeden.

Gdybym miał szukać wad w powieści, jedyna, która mi się nasuwa, to fakt, w których chciałbym aby finał powieści znalazł inne rozwiązanie, wynikający z tego, że bohaterowie, których obdarzyłem największą sympatią ostatecznie zostają najdotkliwiej ukarani. Z drugiej strony, być może na tym polega magia dobrych książek. Zakończenie nigdy nie jest takie, jakie chciałby tego zaangażowany czytelnik.
Powieść „Oszukana” Magdy Stachuli, to czwarta powieść w dorobku tej młodej pisarki. Jak zdążyłem prześledzić jej karierę już pierwsza osiągnęła status bestsellera, po przeczytaniu tej ostatniej jestem pewny, że sięgnę po wcześniejszą publikację.

Patrząc na to, co obecnie dzieje się na rynku wydawniczym z ogromną boleścią muszę zaznaczyć, że na ekranizacje wybierane są marne pozycje książkowe. Jest to o tyle przykre, że jeśli dziś chciałbym wybrać się na film na postawie książki, którą ostatnio przeczytałem, „Oszukana” znalazłaby się na pierwszym miejscu.

Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że „Oszukana” to jedna z najlepszych książek jakie przeczytałem w ostatnim czasie.
Pani Magdaleno serdecznie gratuluję i trzymam kciuki za Pani sukces!

KLIKNIJ TUTAJ: Tutaj kupisz książkę – „OSZUKANA”

Ostateczna ocena: 6/6

Sending
Oceń stylizacje
0 (0 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

TOP 4 ponadczasowe, męskie stylizacje na jesień!

Twój styl to Twoja moda!