Czy przyjaciele potrafią ze sobą rozmawiać?

Recenzja książki Sally Rooney: „Rozmowy z Przyjaciółmi”

Książki Sally Rooney zarówno Normalni Ludzi jak i „Rozmowy z Przyjaciółmi”, owiane są swojego rodzaju legendą jakby były to najlepsze książki opisujące współczesne czasy. I pod zachwytami nad powieścią „Normalni ludzie” podpisało się wiele osób, nazywając ją nawet „najważniejszą powieścią ostatnich lat”, doczekała się serialowej ekranizacji i miana bestsellera. Tymczasem ja do tej lektury miałem stosunek dość mieszany. Dlatego też, kiedy otrzymałem propozycję recenzji kolejnej książki tejże autorki, która notabene była jej debiutem, podszedłem do niej z oczekiwaniem, że tym razem musi być lepiej. Sugerowały to liczne recenzje i polecenia, nawet takich gwiazd, jak Taylor Swift . Czy było? Zapraszam na najnowszą recenzję.

Rozmowy z przyjaciółmi - Wydawnictwo WAB

27.60 

Buy from here
Pins
  1. Rozmowy z przyjaciółmi - Wydawnictwo WAB

Główna oś fabuły, to historia Frances, która wdaje się w romans z dużo starszym mężczyzną, dzięki, któremu będzie mieć okazję poznać grupę wpływowych osób, m.in. intrygującą dziennikarkę Melissę. Ta znajomość zaowocuje wejściem w nową przestrzeń towarzyską, otwierającą przed bohaterką możliwości, o których wcześniej nie mogła nawet marzyć. Niestety te nowe doznania wystawią na próbę jej wieloletnią przyjaźń z najlepszą przyjaciółką Bobbi. To właśnie z nią przeprowadzi najwięcej tytułowych „rozmów z przyjaciółmi”, które nieraz zaważą na decyzjach, jakie podejmie w swoim życiu oraz tego, jak właściwie je prowadzić.

ZOBACZ TEŻ: JAK BYĆ SZCZĘŚLIWYM W TRUDNYCH CZASACH…?
Cieszmy się z małych rzeczy.

Ehhhh… -no ciężko się to czytało te „Rozmowy z przyjaciółmi”, I bynajmniej nie dlatego, że ta książka jest zła, wręcz przeciwnie – jest bardzo dobra. I trochę z nią jest tak, że wiesz że to kawał dobrej literatury, jednocześnie… nie masz ochoty jej czytać. Właśnie to uczucie towarzyszyło mi w trakcie lektury. W książkach Sally Rooney, nie ma konkretnej linii fabularnej, za którą się idzie. Za to jest nagromadzenie setek różnych wątków, dialogów, przypadkowych rozmów i monologów, które czytając często nie wiesz ani do czego zmierzają ani nawet z czego wynikają. Dopiero, po którymś wersie orientowałem się, że to dialog. Dlaczego tak jest – sama forma zapisu nie jest standardowa, a wypowiadane frazesy- flegmatyczne i poplątane z myślami naszej bohaterki. Najgorsze jest to, że im „dalej w las” i kolejne strony, akcja jakby zwalnia i staje się nadzwyczaj w świecie … nudna.

Chyba właśnie to jest mój największy problem z tą książką. Pamiętam, że czytałem ją w pociągu. A zorientowawszy się, że przeczytałem czterdzieści trzy strony, nie potrafiłem sobie przypomnieć o czym były. Chyba pierwszy raz doświadczyłem stanu, kiedy nie wiem o czym czytam. Nie wiem czy wynikało to z formy, czy mało ciekawej tematyki, czy po prostu, niewłaściwego czasu i miejsca na czytanie tej książki.

Jednocześnie, kiedy skończyłem czytać „Rozmowy z Przyjaciółmi” miałem pewność, że to naprawdę wartościowa literatura. Autorka jest bardzo wnikliwym obserwatorem współczesnych młodych ludzi. Bardzo sprawnie ich identyfikuje i wyraźnie zaznacza ich dylematy i problemy. Jej postacie to rzeczywiste osoby, zachowujące się jak współcześnie dwudziesto- i trzydziestolatkowie, to sprawi, a że książka staje się bardzo aktualna, co bez wątpienia stanowi jej największy atut

POLECAM: KIEDY KIM STAŁ SIĘ KIM DZONG UNEM?
Recenzja książki Kim Dzong Un. Historia Dyktatora

Recenzja książki Sally Rooney: Rozmowy z przyjaciółmi
Recenzja książki Sally Rooney: Rozmowy z przyjaciółmi

Nie pierwszy raz podkreślam, że prawdziwym problemem współczesnych czasów jest fakt, że ludzie ze sobą nie rozmawiają. I o to powstaje książka na temat rozmów z przyjaciółmi, gdzie choć dochodzi do wymiany zdań, jednocześnie nikt nie potrafi nazwać i wypowiedzieć tego z czym obecnie się mierzy i co go trapi. Chociaż każdy ma dobre intencje i chce doradzać innym, to nie potrafi przysłowiowo „ogarnąć swojego życia”. I to jest wyjątkowo trafne dla obecnych czasów. Doskonale potrafimy radzić innym podczas gdy w swoim życiu postępujemy zupełnie odwrotnie.

„Rozmowy z przyjaciółmi”, to też podobnie jak Normalni ludzie, książka-zupa…

w której upchane jest jak najwięcej tematów, wątków i problemów i w efekcie brakuje czasu na ich rozwiązanie. To trochę tak, jakby chciano zrobić film ale zabrakło kasy na dodatkowe zdjęcia, a zatem trzeba było coś poświęcić aby dokończyć dzieło… tylko, że … książka jest właśnie po to aby tego czasu nigdy nie zabrakło. I to dodatkowo obniża moja ocenę.

Nie można się przyczepić do stylu czy języka autorki. Ta książka w swoim gatunku jest napisana bardzo dobrze. Nie brakuje porównań, metafor, wplecionego sarkazmu czy rozbudowanych zdań. A mimo to… nie mam ochoty czytać ją jeszcze raz… choćby , nawet po to, aby przypomnieć sobie o czym była.

KUPISZ TUTAJ:  „Rozmowy z Przyjaciółmi” – Wydawnictwo WAB

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: MOJA DEBIUTANCKA POWIEŚĆ: „MOST  IKARA”

TU KUPISZ KSIĄŻKĘ

Sending
Oceń stylizacje
0 (0 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak być szczęśliwym w trudnych czasach…?

Dodatki, które każdy facet musi mieć…