Świat botaniki… to nie jest miejsce dla delikatnych roślinek!

Recenzja książki „Weź głęboki wdech”

Z twórczością Kasi Bulicz-Kasprzak spotkałem się po raz pierwszy. Jednakże samą autorkę miałem okazję poznać już wcześniej. Tak, czy inaczej sięgając po książkę „Weź głęboki wdech”, zupełnie nie wiedziałem czego się spodziewać. Bo też sam blurb okładkowy niejasno wskazywał na gatunek z jaką będę mieć styczność.

I po skończeniu tej książki… wcale się nie dziwię, że było to tak trudne. Bo naprawdę trudno zdefiniować „Weź głęboki wdech” do jednego gatunku literackiego. Autorka, wyraźnie bawi się z czytelnikiem, balansując gdzieś miedzy czarną komedią, dramatem i kryminałem z nutką klasycznego romansu. I w zależności, który rodzaj literatury jest Wam najbliższy, to w tej książce każdy znajdzie coś dla siebie!

„Weź głęboki wdech” o fabule…

Kasia Bulicz-Kasprzak - "Weź głęboki wdech"

33.03 

Buy from here
Pins
  1. Kasia Bulicz-Kasprzak - "Weź głęboki wdech"
Bohaterką tej powieści jest Michalina, i jak stale podkreślają jej matka i ciotka, które wychowują ją od dziecka, niezbyt urodziwa dziewczyna nadrabiająca intelektem, pracująca w Instytucie Botaniki. Kiedy w placówce pojawia się nowy pracownik, niezwykle przystojny Filip każdy, łącznie z samą zainteresowaną, jest zaskoczony nawiązującym się między nimi romansem.

POLECAM: POLECAM: Z MIŁOŚCI DO PIĘKNA.
Współpraca z marką Laura Coco Reiss

Szczęście jednak nie trwa długo, bo zaraz po trzymiesięcznym pobycie w ośrodku badawczym Michalina dowiaduje się, że jej wybranek nie tylko ją zdołał opuścić ale i znaleźć sobie żonę. Szukając spokoju dziewczyna udaje się do oddalonej placówki instytutu otoczonej bagiennym rezerwatem, ta przedwczesna decyzja powoduje, że staje się ona pośrednim świadkiem morderstwa swojego przełożonego. I od tej pory rusza lawina zdarzeń i nieprzemyślanych decyzji, które potęgują problemy naszej bohaterki.

Czy zdoła się wyplątać z morderstwa, w którym pojawiła się w przysłowiowym, nieodpowiednim miejscu i czasie? O tym musicie przekonać się sami.

Między komedią a morderstwem…

Tak jak już powiedziałem, trudno zdefiniować tę książkę w jednym konkretnym gatunku. To klasyczny misz-masz, w którym dosłownie nieraz zastanawiasz się czy wypada się śmiać… ale przecież to co czytasz jest zgoła zabawne. I choć nieraz zastawiasz się czy twoje postrzeganie bohaterów jest słuszne… to właśnie stanowi największą siłę tej książki.

Kasia Bulicz-Kasprzak, dosłownie bawi się formą i prowokuje swojego czytelnika, do własnych osądów, moralności i postępków stworzonych przez siebie postaci i choć wątków jest tu dużo, to z czasem powoli każdy z nich wyklaruje w jedną całość, zbiegając do kluczowego rozwiązania kryminalnej zagadki.

„Weź głęboki wdech”, to jedna z tych książek, w której dosłownie nie wiesz czego się spodziewać i co może jeszcze wydarzyć się dalej. Prowadzenie narracji w pierwszej osobie, było bardzo dobrym pomysłem, bo łatwo wejść w skórę i zmysły naszej głównej bohaterki. Dodatkowo jej swojego rodzaju” nieidealność” sprawia, że bardzo łatwo zyskuje ona sympatię w oczach innych.

ZOBACZ TEŻ: KAŻDY Z NAS MA W SOBIE TROCHĘ MROKU…
O mrocznej strefie osobowości i jak się z nią pogodzić.

To przykład tej książki, w której również nie sposób przewidzieć jej ostatecznego zakończenia. Wszystko dlatego, że tak naprawdę nie wiemy z czym i z kim mamy do czynienia, i który watek jest kluczowy. A być może żaden nie jest, a to odbiorca ma wybrać ten obszar, za którym sam pragnie iść.

Nie mogę pominąć w tej recenzji czegoś na co coraz mniej kładzie się nacisk, a stanowi o jakości literatury. A mianowicie język literacki. Kasia Bulicz – Kasprzak pisze świetnie, to prawdziwy literacki język, z nagromadzeniem metafor i wizualnych opisów i literackiego kunsztu. To autorka, która przykłada dużą wagę do detali i opisów świata przedstawionego w swoich powieściach. Takie książki aż chce się czytać.

Podsumowując:

WATO PRZECZYTAĆ: NIE SPIESZMY SIĘ KU DOROSŁOŚCI…
młodość tak szybko przemija…

Czytanie książki „Weź głęboki wdech” – Kasi Bulicz-Kasprzak, to była prawdziwa przyjemność i prawdziwa literacka uczta. I nawet jeśli świat botaników wydaje się wam mało intersujący, autorka sprawnie udowodni Wam, że nie jest to miejsce dla delikatnych roślinek, a przetrwać mogą zawsze tylko najsilniejsze osobniki… i z pozoru wcale nie te najpiękniejsze 😛

KUPISZ TUTAJ: „Weź głęboki wdech”- Purple Book

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: PREMIERA DRUGIEJ CZĘŚCI CUDZEGO ŻYCIA – NOWY POCZĄTEK! 

TU KUPISZ KSIĄŻKĘ

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: PREMIERA MOJEJ DRUGIEJ KSIĄŻKI:

„CUDZE ŻYCIE”

TU KUPISZ KSIĄŻKĘ

[shoppable_image id=”10607″]

Sending
Oceń stylizacje
0 (0 głosów)

👁 Ten wpis został przeczytany 114 razy.

☕ Szacowany czas czytania: 5 min.

Sprawdź pozostałe książki Ani Matusiak

Używam afiliacji

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie spieszmy się ku dorosłości…

Hawajska koszula