„Zemsta jest słodka”, czy to najzabawniejsza powieść Alka Rogozińskiego?

Książę komedii kryminalnych w formie.

„Zemsta jest słodka”, to kolejna, już trzecia książka autorstwa Alka Rogozińskiego, wydana nakładem Wydawnictwa Purple Book. Niekwestionowany książę komedii kryminalnych wraca z równie pasjonującą i zagmatwaną historią, z którą będzie musiał zmierzyć się komisarz Darski – specjalista od rozwiazywania kryminalnych zagadek powiązanych z celebryckim światem.

Na wieczorze premierowym Alka, dumnie wybrzmiało hasło, że jest to najzabawniejsza powieść tego pisarza. No to poprzeczka postawiona bardzo wysoko, czy udało się do niej sięgnąć?

Nie ma nic gorszego niż skrzywdzona kobieta, no chyba…, że trzy skrzywdzone kobiety.

ZOBACZ TEŻ: BYĆ OPTYMISTĄ!
O dobrodziejstwach optymizmu, gdzie go szukać i jak się go nauczyć!

Nie ma nic gorszego niż skrzywdzona kobieta, no chyba…, że trzy skrzywdzone panie, które łączą swoje siły. To taki slogan wybrzmiewał z blurba. I tu zaczynamy naszą opowieść. „Zemsta jest słodka”, to historia trzech kobiet, każda w jakiś sposób powiązana z show biznesem; kobiet, które dowiadują się o zdradzie swoich małżonków. Dla jednej jest to zniewaga i upokorzenie, dla innej życiowa tragedia, wszystkie jednak łączy jeden dominujący fakt- nie darują tego swoim małżonkom i pragną zemsty w najbardziej możliwy dotkliwy sposób. Na domiar złego (dla winowajców) Panie łączy przyjaźń sprzed lat, a nic nie jednoczy tak, jak wspólna tragedia.

I wszystko byłoby zgodnie z planem, gdyby nasze bohaterki naprawdę były skłonne do wymierzenia kary, po drugie-rzeczywiście każda by jej pragnęła i po trzecie- nie miałyby dorastających dzieci, które zapragnęły wziąć sprawy w swoje ręce. Jeśli na domiar złego, gdzieś pomiędzy planem naszych bohaterek a ich latorośli pojawi się… trup, to już idealny temat dla Alka Rogozińskiego i jego komediowego szóstego zmysłu.

„Zemsta jest słodka”: 100% Alka w Alku.

Po pierwsze, to jedna z absolutnie najbardziej zagmatwanych, w labiryncie domysłów i niedomówień książek autora. Przy powieści „Zemsta jest słodka” będziecie się naprawdę bardzo dobrze bawić w gąszczu kryminalnego odkrywania kata i ofiary. Bo autor tyle razy myli tropy, dodaje z pozoru nieznaczące postaci i wątki, za nic nie prowadząc do rozwiązania tajemniczego morderstwa.

Prawdą jest jednak to, że nie o morderstwo tutaj chodzi. Trup jest i być musi, bo tak zaczyna się każdy porządny klasyk tego gatunku. Ale to, co stanowi siłę tej powieści, to nieraz przerysowane, absurdalne i groteskowe postacie, które… wcale nie odbiegają znacząco od prawdziwych osób z pierwszych stron prasy i portali brukowych w Polsce. Z resztą wiele rzeczywistych smaczków z tego celebryckiego świata tutaj też znajdziecie.

Paradoksalnie, mało komedii w osi fabularnej tej historii. Gdyby zastanowić się nad realnym przebiegiem akcji mającej miejsce na kartach „Zemsta jest słodka” w dużej mierze dzieje się tam życiowy dramat i to na wielu płaszczyznach. Jak zatem ze zdrady, morderstwa, żalu do rodziców uczynić komedię?

POLECAM: SZEROKIE SPODNIE… A KOMU TO POTRZEBNE?
O spodniach, których miałem nigdy nie założyć.

Alek, który sam w sobie jest świetnym mówcą i obserwatorem celebryckiego świata wypełnił swoją powieść w ogromną ilość gagów, anegdot i żartobliwych tekstów, które nie tyle stanowią trzon fabuły ale zmiękczają powagę zdarzeń i sytuacji, z którymi mierzy się czytelnik, to wszystko stanowi clou komedii kryminalnych i pewnie dlatego autor jest w tym tak dobry.

Najzabawniejsza książka Alka Rogozińskiego?

 

Na koniec muszę odnieść się do zdania, które usłyszałem podczas premierowego wieczoru, czy „Zemsta jest słodka” to faktycznie najzabawniejsza powieść autora? Otóż chcąc być z Wami absolutnie szczery i mam nadzieję, że autor mi wybaczy… osobiście, uważam że – nie. To co dla mnie stanowiło problem i podkreślam – ma to miejsce tylko z racji personalnych odczuć, to polityka, która jest nieodłącznym tłem wydarzeń mających miejsce w książce. I choć z sytuacji politycznej w Polsce pozostaje się tylko śmiać, być może jestem tak zmęczony absurdami politycznymi naszego kraju, że najzwyczajniej ten motyw coraz mniej już bawi.

WARTO PRZECZYTAĆ: „SPACER Z MOTYLEM”… KSIĄŻKA, PO KTÓRĄ KAŻDY Z WAS SIĘGNIE W PRZYSZŁOŚCI…
Recenzja książki Małgorzaty Pawlak

Bez względu na tę dygresję „Zemsta jest słodka”, to 100% Alka Rogozińskiego w formie, dlatego też jeśli bawiliście się dobrze przy poprzednich książkach autora, ta również Was nie zawiedziecie i zdecydowanie warto po nią sięgnąć.

KUPISZ TUTAJ: „ZEMSTA JEST SŁODKA”: Wydawnictwo Purple Book

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: PREMIERA DRUGIEJ CZĘŚCI CUDZEGO ŻYCIA – NOWY POCZĄTEK! 

TU KUPISZ KSIĄŻKĘ

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: „CUDZE ŻYCIE” TOM 1

TU KUPISZ KSIĄŻKĘ

Sending
Oceń stylizacje
5 (1 głos)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Być Optymistą!

„Pożegnanie Dobrej Zmiany”