Bo to jest właśnie Afryka…

czyli główne mity na temat Afryki!

Afryka, to niewątpliwie jedna z najciekawszych destynacji do podróżowania. Nie tylko bogactwo i różnorodność fauny i flory ale i koloryt państw tego regionu zapewnia wszystko to, co miłośnik zwiedzania świata pragnie najbardziej. Sam należę do tych, którzy Afrykę pokochali już za pierwszym razem i z przyjemnością wróciłbym tam jeszcze nieraz, poznając i eksplorując tzw. „czarny ląd”

Pomimo że Afryka od lat otwarta jest na turystów a biura podróży prześcigają się w mnogości ofert, wycieczek i hoteli oferujących wypoczynek w tym rejonie świata, to wokół Afryki od lat funkcjonuje ogromna ilość mitów rozpowszechnianych przez ludzi, zazwyczaj tych, którzy nigdy w Afryce nie byli. Dlatego w dzisiejszym poście spróbujemy się rozprawić z większością z nich. Zapraszam na najnowszy wpis.

Mit numer 1: Lecę do Afryki! – czyli gdzie?

Kapelusz Boater: AliExpress

57.19 

Buy from here

Szary Top Męski - ZARA

39.90 

Buy from here

Czarne szorty - AliExpress

59.43 

Buy from here

Białe sneakersy ze skóry - ALEXANDER MCQUEEN
Buy from here
Pins
  1. Kapelusz Boater: AliExpress
  2. Szary Top Męski - ZARA
  3. Czarne szorty - AliExpress
  4. Białe sneakersy ze skóry - ALEXANDER MCQUEEN
Aż trudno mi wierzyć, że wielu ludzi nadal uważa ze Afryka… to jeden kraj! Tak wiem, że to aż nieprawdopodobne ale podobno jest to jeden z najczęściej rozpowszechnionych mitów na temat tego miejsca. Jest to o tyle nieprawdopodobne, że sama Afryka jest drugim co do wielkości największym kontynentem na ziemi, mało tego, składa się z aż pięćdziesięciu trzech krajów gdzie używane jest ponad tysiąc języków! Pomijając jednak to wszystko, Afryka to jeden z najbardziej zróżnicowanych etnicznie, kulturowo i naturalnie regionów na świecie…, jak zatem można by uważać że to jeden kraj!

POLECAM: WESELE TO NIE TAKA PROSTA SPRAWA…
Recenzja książki „Zanim Powiesz tak 2”.

Mit numer 2: Wszyscy Afrykańczycy są czarnoskórzy.

To kolejna bzdura, utożsamiana zazwyczaj przez osoby, które albo nie były w Afryce, albo nie znają geografii. Pragnę tym wszystkim przypomnieć, że takie kraje jak Egipt, Tunezja czy Maroko… to także Afryka. Przypomnijcie sobie kolor skóry rdzennych mieszkańców… być może ich odcień jest ciemniejszy niż Europejczyków… ale tylko daltoniści uznaliby go za czarny.

Mało tego, nawet głęboka Afryka, to państwa, które w przeszłości w większości przypadków były koloniami europejskimi, co też powoduje że nie brakuje wśród mieszkańców tych regionów białych ludzi, czego przykładem może być chociażby Republika Południowej Afryki, gdzie napływ białej ludności był tak duży, że aż doprowadziło to do wieloletnich konfliktów na tym poziomie. Pragnę także zwrócić uwagę, że sam kolor skóry ciemnoskórych mieszkańców również jest bardzo zróżnicowany, a wszystko jest to wynikiem strefy klimatycznej w której mieszkają, biorąc pod uwagę rozpiętość Afryki, kolor skór choćby Somalijczyków, będzie mocno odbiegać od mieszkańców np. Kongo.

Mit numer 3: Mit: Lwy, słonie, żyrafy i hieny… są wszędzie!

Tak… i nie. Prawdą jest, że dzikie zwierzęta w Afryce żyją na wolności (i chwała bogu), zaś ogromną powierzchnię kontynentu, szczególnie w jej centralnej części stanowią Parki Narodowe, gdzie zwierzęta mogą spokojnie migrować. Pamiętajcie jednak, że większość zwierząt zamieszkujących Afrykę to zwierzęta zagrożone wyginięciem i nawet będąc na safari wcale nie macie gwarancji ze uda się wam je spotkać.

Weźmy pod uwagę przykład lwów, których obecna populacja stanowi tylko dwadzieścia tysięcy, co biorąc pod uwagę teren całej Afryki, która rozciąga się na powierzchni około trzydziestu milionów kilometrów kwadratowych, raczej powoduje, że trudno by było spotkać zwierzaka przechadzającego się wokół naszego hotelu. Jest jednak wyjątkowe zwierzę od tej reguły…, jeśli chcecie spotkać małpę…, to jest ich jak kotów na polskich osiedlach.

Mit numer 4: Afryka To dziki ląd a ludzie mieszkają w szałasach.

To nie tylko krzywdzące, stereotypowe ale przede wszystkim ignoranckie spojrzenie na ten kontynent. Prawdą jest, że znaczną część kontynentu stanowią tereny takie jak sawanna, dżungla czy bezkresna pustynia. Natomiast obraz ludzi mieszkających w szałasach to wizerunek Afryki sprzed stu lat! Sama Afryka to jeden z najbardziej dynamicznych i zmieniających się obszarów urbanistycznych na świecie, w której takie mocarstwa jak USA, Rosja czy Chiny inwestują ogromne pieniądze (w większości aby uzależnić te państwa od siebie) nie zmienia to jednak faktu, że Afryka na naszych oczach przeobraża się w gigantyczne metropolie zamieszkujące przez miliony mieszkańców. I wcale nie będziecie zaskoczeni kiedy w stolicach państw afrykańskich znajdziecie drapacze chmur wcale nie odbiegające od najbardziej rozpoznawalnych miast świata.

ZOBACZ TEŻ: WITAJCIE W SERCU AFRYKI!
Kenia i o tym dlaczego skradła moje serce!

Mit numer 5: Afryka jest bardzo biedna.

Jeśli spojrzymy na Afrykę ogólnie i przez pryzmat Europy i Ameryki Północnej, to faktycznie Afryka jest najbiedniejszym regionem świata. Nie zmienia to jednak faktu, że państwa w Afryce, podobnie jak się to ma do Europy, ma klasy biedne, średnie i bardzo bogate! I wbrew pozorom bogatych mieszkańców Afryki jest bardzo dużo, czego sam byłem świadkiem choćby w Kenii. Znacznie większym problemem tego kraju to jednak korupcja i nielegalne środki sprzyjające gromadzeniu majątku przez najbogatszych mieszkańców. Nie zmienia to jednak faktu, że społeczeństwo Afryki jest bardzo zróżnicowane, i choć ubóstwo to bardzo poważny problem stanowiący znaczną część mieszkańców, postrzeganie całej Afryki jako biednej jest wysoce niesprawiedliwe.

Mit numer 6: AIDS to problem Afryki.

Na koniec muszę przytoczyć mit, który nie tylko jest nieprawdziwy ale wyjątkowo przykry dla tego kontynentu. Prawdą jest ze 70% zakażeń HIV rejestrowanych jest na „czarnym lądzie”, jednakże ludzie zakażeni wirusem HIV żyją na całym świcie i to w Europie czy Ameryce rejestrowane są najbardziej alarmujące wskaźniki wzrostu zakażeń. Warto też dodać, że to nie Afryka stoi za rozszerzeniem się tej choroby na świecie… ale to już temat na osoby post.

WARTO PRZECZYTAĆ: CO CZYTAĆ NA ŚWIĘTA?
Recenzja książki Krystyny Mirek „Światło w cichą noc”.

Jak widzicie, mitów na temat Afryki nie brakuje… pewnie gdybym pogrzebał więcej znalazłbym ich jeszcze kilka. Nie mniej jednak nie polecam budowanie swojej opinii na temat mitów, ile faktów i własnych doświadczeń. Ja ze swojej strony zachęcam was aby odkrywać ten kontynent na nowo. Bo Afryka jest jednym z najpiękniejszych rejonów świata i łatwo pokochać go całym sercem!

KUPISZ TUTAJ: Czarne Bermudy – AliExpress

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: PREMIERA DRUGIEJ CZĘŚCI CUDZEGO ŻYCIA – NOWY POCZĄTEK! 

TU KUPISZ KSIĄŻKĘ

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: „CUDZE ŻYCIE” TOM 1

TU KUPISZ KSIĄŻKĘ

Sending
Oceń stylizacje
5 (1 głos)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wesele to nie taka prosta sprawa…

A gdyby tak pandemia była dziełem jednego człowieka…