Wesele to nie taka prosta sprawa…

Recenzja książki „Zanim Powiesz tak 2”.

Anna Matusiak przyzwyczaiła nas w swoich książkach do raczej trudnych tematów, mnie mniej jednak od jakiegoś czasu eksperymentuje z lżejszą formą literatury i choć komediowy nurt jest w nich widoczny to nadal między kartkami łatwo odczytać głębszą treść, ukryte dylematy i problemy życiowe, nawet jeśli są one ukryte pod warstwą weselnego lukru.

Taka właśnie zawartość ukrywała się w poprzedniej powieści: „Zanim powiesz tak”, wydanej pod szyldem Purple Book, której recenzję mieliście okazję czytać w zeszłym roku na moim blogu. Teraz Ania Matusiak wraca z drugą częścią swojej książki pod tytułem „Zanim powiesz tak 2”. Co spotkało bohaterów i czy powieść trzyma klimat poprzedniej części? Zapraszam na najnowszą recenzję.

Lena wraca i nie ma lekko… O fabule.

Ania Matusiak - „Zanim Powiesz Tak 2"

30.98 

Buy from here
Pins
  1. Ania Matusiak - „Zanim Powiesz Tak 2"

POLECAM: „ZANIM POWIESZ TAK”, CZYLI WESELE OD KUCHNI.
Recenzja książki Ani Matusiak

„Zanim powiesz tak 2”, zaczyna się w kolejnym sezonie ślubnym, który stoi wyzwaniem przed Leną, zanim ta jednak pozna nowe pary, którym będzie musiała zrealizować wymarzone wesele, nad jej nowym związkiem gęstnieją ciemne chmury, a sama Lena ani myśli zaryzykować raz jeszcze aby znów stanąć na ślubnym kobiercu. Czy zdoła przezwyciężyć swój lęk z przeszłości i jak ostatecznie na jej decyzje wpłyną nowopoznane pary, którym musi zorganizować idealną uroczystość? O tym dowiecie się sami.

„Zanim powiesz tak 2″…, taka inna książka.

Mam wrażenie, że autorka coraz bardziej tęskni za trudnymi tematami, bo druga część jej sagi jest znacznie bardziej refleksyjna i poruszająca, niż poprzednia. Życiowe problemy, z którymi zmagają się jej pary, coraz bardziej zmierzają ku literaturze obyczajowej, niż romantycznej. Czy to wada? Wręcz przeciwnie. Dla mnie, który lubuje się we wzruszeniach i refleksjach w książce, to duży atut, bo „Zanim powiesz tak 2” zyskuje głębię i wartość dla czytelnika.

Tutaj też wyraźnie czuć samą Anię Matusiak a Lena ma coraz więcej jej cech. Ania, która będąc nie tylko autorką i dziennikarką ale i zagłębiającą się w zagadnieniach psychologii z powodzeniem analizuje emocjonalne aspekty osobowości. Same zaś problemy i zmartwienia są tu znacznie bardziej rozbudowane i głębsze niż typowe problemy młodych par przed ślubem. Jej bohaterowie mają w drugiej części szereg życiowych dylematów, a sam ślub ma być nie tyle spełnieniem ich marzeń, co ukoronowaniem wyzwań jakie stanęły na drodze do ich szczęścia. To zupełnie zmienia postrzeganie powołanych na kartach książki postaci a z życiowymi wyzwaniami i kolejami losu jakie ich spotykają bardzo łatwo się identyfikować.

Duży plus należy się za to, że Ania nie powiela schematów z poprzedniej książki. Bardziej unika też stereotypów rządzących w ramach ślubnych przygotowań. Same obowiązki wedding plannerki schodzą tu na dalszy plan a Laura staje się bardziej psychologiem niż organizatorką ślubnych przyjęć. Autorka tak różnicuje swoje postaci aby książka była jak najbardziej uniwersalna a w jej bohaterach, można było odnaleźć właśnie tę parę, która najbardziej jest tożsama z nami samymi. Jednocześnie każdy związek jest zupełnie inny… zupełnie tak jak w realnym życiu.

ZOBACZ TEŻ: PREZENT IDEALNY, JAKI POWINIEN BYĆ?
6 cech, które pomogą Ci go znaleźć.

Przy całym tym bagażu treści i przemyśleń Ania nie traci lekkiej formy. Książka jest utrzymana w tonacji „prostego” języka, z lekkim przekazem, mającym za zadanie trafiać do szerokiego grona odbiorców. Ania nie próbuje przeidealizować swojej powieści. Językowo trzyma się formy znanej z twórczości autorki. Na koniec muszę dodać trochę prywaty. Z racji, że jest to kolejny tytuł autorstwa Ani Matusiak a autorkę miałem przyjemność poznać́ prywatnie, coraz częściej w jej twórczości widzę samą Anię. I choć jej bohaterki nieraz się różnią, widać ile serca wkłada w swoich bohaterów. Czasem nawet czytając po cichu w uszach słyszałem głos Ani. To chyba świadczy o tym, że w książce jest jakaś prawda i to stanowi jej największy atut.

Podsumowując:

Mimo że książka odbiega od typowej komedii romantycznej, staje się to tylko jej jeszcze większym atutem. Ogromna ilość czytelników, czego jestem pewien, że nie tylko się przy niej wzruszy ale i zostanie w sercach na dłużej.

WARTO PRZECZYTAĆ: WITAJCIE W SERCU AFRYKI!
Kenia i o tym dlaczego skradła moje serce!

„Zanim powiesz tak 2” w moim rankingu ląduje o oczko wyżej niż jej poprzednia część. I nie ukrywam że chętnie poznałabym trzecią części bo, co by nie mówić… Ania Matusik mogłaby jeszcze nie jedno dodać do tej historii.

KUPISZ TUTAJ: Anna Matusiak – „Zanim Powiesz Tak 2”

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: PREMIERA DRUGIEJ CZĘŚCI CUDZEGO ŻYCIA – NOWY POCZĄTEK! 

TU KUPISZ KSIĄŻKĘ

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: PREMIERA MOJEJ DRUGIEJ KSIĄŻKI:

„CUDZE ŻYCIE”

TU KUPISZ KSIĄŻKĘ

Sending
Oceń stylizacje
0 (0 głosów)

Sprawdź pozostałe książki Ani Matusiak

Używam afiliacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witajcie w sercu Afryki!

Bo to jest właśnie Afryka…