Crop Top – też dla facetów…

O modzie niebinarnej I nowych wzorcach męskości.

O crop topach pisałem jakieś dwa lata temu. Bo to właśnie wówczas pojawiły się w modzie po raz pierwszy. Od tego czasu nie tylko zyskały na popularności ale i przeszły szereg modyfikacji. Obecnie to już nie tylko krótkie t-shirty, ale i topy czy też bluzy z kapturem, czego przykład przedstawię Wam na zdjęciach w tym poście. Dlaczego crop topy tak dobrze osadziły się w męskiej modzie i czy ten trend na nie to tylko chwilowy kaprys mody? Czym jest moda niebinarna i nowy „himbo” wzorzec męskości… zapraszam na najnowszy post.

Crop Topy… nowe trendy mody.

Bluza typu Crop Top

159.99 

Buy from here

Krótkie Szorty Reebook

179.99 

Buy from here

Adidas Skarpety wysokie unisex

69.99 

Buy from here

Buty Reebok za kostkę

279.99 

Buy from here
Pins
 1. Bluza typu Crop Top
 2. Krótkie Szorty Reebook
 3. Adidas Skarpety wysokie unisex
 4. Buty Reebok za kostkę
Crop topy, od dawna zadomowiły się w męskiej modzie. I Coraz mniej wzbudza sensacji chłopak z odsłoniętym męskim brzuchem. I choć dla wielu to nadal powód do sensacji i wytykania palcami, to dla innych synonim nowoczesnych trendów i zacierania granic między tym co męskie a damskie w modzie. Crop topy dla mężczyzn, jednak już dawno wyszły z typowej mody streetwear’owej. Obecnie coraz częściej stanowią one typową stylizację celebrytów na czerwonych dywanach, sklepowych witrynach czy blogerskich inspiracjach. Można śmiało orzec że moda na crop topy weszła na stałe do obecnej popkultury i coraz lepiej się w niej zadamawia.

POLECAM: Z WYCIECZKĄ DO OPERY…
AIDA … Okiem laika

Powodem tego jest nic innego jak coraz większa otwartość społeczeństwa, a co za tym idzie wzrost tolerancji dla inności wśród młodego pokolenia, świadomości i akceptacji dla różnorodności płci i orientacji seksualnej. I tak jak niebinarność dziś jest w pełni uznawana za identyfikację płciową tak samo termin mody niebinarnej (czyli nieokreślonej dla płci ) w pełni został zaakceptowany we współczesnej modzie. Sama moda niebinarna dała podstawy idei symbolicznych poważania tego co kiedyś było uważane za tradycyjne wzorce męskości.

Crop Topy dla twardzieli

I choć dla wielu crop topy to nadal wybór szczupłych, „zniewieściałych” chłopaczków, to jednak w rzeczywistości coraz częściej sięgają po nie trenerzy, zawodowi sportowcy czy też kulturyści. Wszystko za sprawą chęci eksponowania tego co stanowi podstawę ich muskulatury, jednocześnie zacierając właśnie to co w opinie powszechnej kiedyś było uważane za niemęskie.

I choć to obecnie crop topy święcą triumfy wśród męskich trendów, to tak naprawdę nie są niczym nowym, bo w modzie męskiej pojawiły się one już w latach 70 . I to właśnie ów trend zapoczątkowali bywalcy siłowni i męskich klubów fitness. Mało tego, to właśnie mężczyźni rozpropagowali ten trend zanim jeszcze kobiety sięgnęły po podkoszulek z odsłoniętym brzuchem.

WARTO PRZECZYTAĆ: TEN KOLOR BĘDZIE TRENDY!
Czy Peach Fuzzy zdominuje modę na wiosnę 2024?

Crop Top w męskiej modzie stanowi jednocześnie symbol wyzwolenia i świadomości siebie. To w jakiś sposób wyznacznik pewności siebie mówiący wprost „czuję się na tyle dobrze ze swoim ciałem, że mam prawo go pokazywać”. W obecnych czasach mężczyźni są również znacznie bardziej skłoni do eksperymentów i zabawą modą. A to co kiedyś było zarezerwowane tylko dla kobiet… obecnie wreszcie jest dla wszystkich.

Nowe wzorce męskości.

„The Guardian” zwrócił uwagę że crop topy stały się w popularne również za sprawą nowego wzorca męskości określanego jako „himbo” – niezbyt błyskotliwego ale przystojnego i nieszkodliwego mężczyzny w stylu Brada Pitta w filmie „Thelma i Louise”, Channinga Tatuma w serii „Magic Mike” czy trenera personalnego Joego Wicksa. Wzorzec „himbo” jak podaje czasopismo miał być nowa odpowiedzią na tzw. kulturę inceli,

Jak podaje wikipedia:

* Incel (od zbitki angielskich wyrazów involuntary celibacy, mimowolny celibat, lub involuntarily celibate, żyjący w mimowolnym celibacie) – członek internetowej subkultury ludzi, którzy definiują samych siebie jako osoby niezdolne do znalezienia romantycznego lub seksualnego partnera pomimo chęci.

Wzorzec „Himbo” miał być też odpowiedzią na tzw. Klasyczne, toksyczne wzorce męskości. Nieodłączne powiązane i skompromitowane podczas akcji „Me Too”.

Moim zdaniem.

Moda na Crop Topy, jak już wspomniałem w tym poście nie jest niczym nowym. I tak jak okresowo moda kołem się toczy o czym też już tutaj pisałem. Tak samo przypuszczam ze crop topy za jakiś czas zostaną zapomniane przez świat mody aby, za kolejną dekadę lub dwie powrócić ponownie.

Nie mniej jednak, jest to na pewno moda, która przełamuje schematy, wyzwala i nie podlega klasycznym schematom. Czyli wszystko to co identyfikuje sztukę i pozwala na jej ekspresję, wyrażając tym samym samego siebie.

ZOBACZ TEŻ: BESTSELLEROWA „DZIEWCZYNA NA MIESIĄC”…
czyli wszystko czego nie lubię w książkach.

Osobiście, nie widzę przeszkód aby crop top zadomowił się męskiej modzie a stworzenie stylizacji z tym podkoszulkiem może dać naprawdę oryginalny look. Osobiście polubiłem modę na crop topy choć początkowo nieśmiało po nie sięgałem, to teraz w mojej szafie pojawia się ich coraz więcej.

Jeśli podoba Ci się ta stylizacja, ale nie jesteś przekonany czy będziesz czuć się w niej dobrze, zacznij od długości sięgającej do pępka, i stopniowo wybierz długość która pasuje Ci najbardziej. Pamiętaj ze crop top to nie tyle stylizacja ile wyrażanie siebie za pomocą mody. Jeśli czujesz się na siłach aby ubrania mówiły o tym kim jesteś i byciem z tego dumnym… crop top jest dla Ciebie!

KUPISZ TUTAJ: Bluza typu CROP TOP

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: PREMIERA DRUGIEJ CZĘŚCI CUDZEGO ŻYCIA – NOWY POCZĄTEK! 

TU KUPISZ KSIĄŻKĘ

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: „CUDZE ŻYCIE” TOM 1

TU KUPISZ KSIĄŻKĘ

Sending
Oceń stylizacje
4 (1 głos)

komentarz

 1. No przyznam kolego że całkiem przyzwoicie się prezentujesz na tych zdjęciach. Sam noszę takie koszulki bo pasują świetnie w klasycznym thrash metalowym stylu lat 80/wczesnych 90, związanym z moją muzyczną pasją – dopasowane S-ki z nadrukiem nie sięgającym zbyt nisko (żeby go nie ściąć) obcinam równo i obszywam szwem takim jak fabryczny no i noszę w letnie temperatury z pozbawioną rękawów kataną z naszywkami, dżinsami na marchewę, pasem naćwiekowanym i wysokimi adidasami – tak minimalnie przed pępek, wystaje kilka cm brzucha, na ciepłe dni to mega komfortowe bo po prostu jest przewiewnie.
  Ale crop top chyba wpisuje się właśnie w ten klasyczny wzorzec męskości o którym piszesz z takim niesmakiem bo jak słusznie zauważyłeś to faceci pierwsi je nosili od lat 70. i to bywalcy siłowni. Spójrz na Amerykę lat 80/90, kto to wtedy nosił. To było coś normalnego dla chłopaka właśnie zanim zostało sfeminizowane.
  No ale potem zostało to tak sfeminozowane że aż do noszenia tego przez mężczyzn swoją ideologię dorobiły różne lewicowe środowiska gender/lgbt/queer itp. że moda niebinarna, unisex… A jeśli o tym mowa to nie jestem zwolennikiem takich ideologii, myślę że zupełnie naturalne jest że chłopak i dziewczyna ubierają się inaczej skoro różnią się kształtami ciała ale bez wypaczeń w postaci feminozowania wszystkiego co podkreśla jakieś części ciała (bo w tym toksycznym kierunku moda szła od jakoś tak przełomu tysiącleci) i dobrze żeby zostało „przywrócone” facetom to wszystko co zostało wymyślone przez nich i dla nich. A jeśli o niebinarności mowa… to strojem najbardziej kojarzącym się z kobiecością jest sukienka, która przecież siłą rzeczy brzuch zakrywa bo to jedna rzecz okrywająca tułów i nogi (zwykle część nóg), więc co u chłopaka bardziej kontrastuje z tą sukienką u dziewczyny ? No dwie osobne rzeczy okrywające tułów i nogi (spodnie i t-shirt) a bardziej się to rzuca w oczy gdy te rzeczy się ze sobą nie zlewają i nie nakładają się na siebie. To bardzo binarne w sumie (-;
  Sam sprzed 30 lat za dzieciaka pamiętam jak to właśnie chłopcy biegając przed blokiem często świecili gołymi brzuchami/plecami w koszulkach z których trochę wyrośli, nie specjalnie się tym przejmując gdy dziewczyny często nosiły sukienki, nawet na kreskówkach często właśnie tak rysowano, karykaturalnie.
  Więc dorabianie tu jakiejś ideologii nie ma sensu, mówimy o czymś tak błahym jak długość koszulki 😀
  pozdro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ten kolor będzie trendy!

Jak uniknąć tzw. „DOŁA”…