Zobowiązana – czyli, jak to jest czytać książki od końca…

Recenzja książki Patrycji Strzałkowskiej.

Pomimo tego, że sam najbardziej lubuję się w gatunku literatury obyczajowej, to ostatnio romanse i kryminały najczęściej trafiają w moje ręce. I powiem Wam szczerze, że jest w tym coś fascynującego, bo nie tylko odkrywam nowe gatunki literatury, po które zazwyczaj bym sam nie sięgnął, ale jeszcze dodatkowo zbieram motywację aby spróbować swoich sił w czymś zupełnie nowym.

„Zobowiązana” to trzecia i wieńcząca trylogię książka z serii Dark Booków Patrycji Strzałkowskiej. Czytając tę książkę pierwsze na co chciałbym Wam zwrócić uwagę, to fakt, że nie powinno się czytać serii wydawniczej w chwili kiedy trafia do Was dopiero trzeci tom…, bo niewątpliwe trudno mi było odnaleźć się w przeszłości tej historii. To jednak nie zmienia faktu, że znalazłem w niej wiele motywów, które inspirowały mnie nadal do sięgnięcia po ten gatunek. O tym jednak będzie później a teraz przejdźmy do recenzji utworu „Zobowiązana” Patrycji Strzałkowskiej.

„Zobowiązana”… do pomocy

Patrycja Strzałkowska - "Zobowiązana"

29.24 

Buy from here
Pins
  1. Patrycja Strzałkowska - "Zobowiązana"

„Zobowiązana”, to nie jest typowy kryminał. Chociaż motywów zbrodni tam nie brakuje, a sam wydawca identyfikuje ją jako thriller erotyczny. Erotyka, to nie jest to, co wybija się na pierwszym planie (i za to dodaję swojego plusa), a fakt, że tematyka thrillera jest już tutaj wyraźnie widoczna.

ZOBACZ TEŻ: JOGGERY, WYGODNE… ALE CZY ŁADNE?
Jak i z czym nosić męskie Joggery.

Ostatnia część z trzytomowej serii Dark, to ostatecznie finał bohaterki zwanej Agatą Sonik, poznajemy ją w chwili kiedy dziewczyna przebywa uwięziona wraz z córką prezydenta. Sytuacja kobiet wydaje się beznadziejna, jednakże naszej bohaterce cudem udaje się uciec z tej pułapki. Relacja jaką wytworzyła wraz ze swoją towarzyszką sprawia, że czuje się ona zobowiązana do pomocy w uwolnieniu jej z rąk porywacza. W tym samym czasie dwoje policjantów zajmujących się tą sprawą jest coraz bliżej rozwiązania zagadki śmierci jej siostry. Za którą, jak wszystko wskazuje stoi właśnie Agata. Wobec poczucia ciągłego zagrożenia, oszukania i wykorzystania nasza bohaterka ma tylko jedno rozwiązanie – przyznać się do winy, a tym samym zyskać sojuszników w celu wyzwolenia Ewy. Czy jednak naprawdę jest winna zbrodni za jaką zostaje oskarżona?

Recenzja inna niż wszystkie

Przyznam się Wam…, że ciężko było mi się odnaleźć w tej historii. Bynajmniej nie dlatego, że mnie nie wciągnęła. Wciągnęła i to bardzo. Ma wszystko to, czym powinien charakteryzować się kryminał. Jest zagadka, są zbrodnie, są tajemnice i poczucie zagrożenia. Jednakże złożoność tej historii jest tak trudna do ogarnięcia, że rekomenduję Wam, wpierw sięgnąć po dwa wcześniejsze tomy pt. Zwerbowana i Zastraszona. W opowieści Patrycji Strzałkowskiej mamy bardzo wiele pytań i niewiadomych. Czytanie serii od trzeciej części sprawia, że jest ich jeszcze więcej. I choć finał może zaskoczyć, tak naprawdę nie wiemy jakie podłoże się za nim kryje. Dlatego też nie będzie to standardowa recenzja, skupię się jednak na tym co w tej lekturze mi się spodobało… lub nie.

POLECAM: TA DZIEWCZYNA MA SIŁĘ ABY ZAWŁADNĄĆ LITERATURĄ EROTYCZNĄ W POLSCE!
Recenzja książki „Władza” Magdaleny Pasternak

W Zobowiązanej, Patrycja nie daje czytelnikowi nawet chwili wytchnienia. Ta książka ma 238 stron. Tymczasem akcja tam pędzi z „prędkością światła”. Dla fanów gatunku będzie to nie lada gratka, bo czytelnik nie będzie się nudzić. Autorka mało czasu poświęca opisom i emocjonalnym szczegółom. Tutaj czytelnik ma ciągle szukać odpowiedzi na zadawane pytania. Patrząc na gatunek thrillera, w której odbiorca ma być pod ciągłym napięciem, myślę że Patrycja znalazła klucz do tego rozwiązania. Bo choć irytował mnie fakt, że nie znam background story…, to jednak ciągle chciałem znać odpowiedzi na to co dzieje się na kartkach książki.

To książka pisana, jak mniemam, z myślą o kobietach. Bo to one są tu na pierwszym planie. Mamy emocje, mamy seks i nie brakuje wątku romantycznego. Nie brakuje też kobiecych dylematów i kobiecej lojalności. Widać było, że autorka chciała dokończyć tę serię i kierowała ją do swoich najwierniejszych czytelniczek, które choć wiedzą o wątpliwej moralności głównej bohaterki, to jednak potrafią z nią sympatyzować i próbować w jakiś sposób ją wytłumaczyć.

Bardzo trudno jest mi mówić o wadach tej książki. Problematycznie być w niej bezstronnym, w chwili, kiedy naprawdę trudno jest się odnaleźć w kontynuacji i w bardzo dużej ilości wątków jakie porusza ta seria i ostatecznie znaleźć ich rozwiązanie. Chcąc jednak być w pełni obiektywnym, to fakt, że to co najbardziej mi przeszkadza, to cięty, twardy, nieraz wręcz prostolinijny język, którego tutaj i to szczególnie w dialogach nie brakuje. Zakładam jednak, że biorąc pod uwagę środowisko „bandziorów”, wśród, których kręci się główny splot zdarzeń… trudno by było tego uniknąć. Być może czytając pełną serię zdołałbym się z tym szybciej oswoić, jednakże czytając te 238 stron, potrzebowałbym na to jednak znacznie więcej czasu.

Podsumowując:

Zobowiązana – czyli, jak to jest czytać książki od końca… Recenzja książki Patrycji Strzałkowskiej.

Patrycja Strzałkowska, bardzo sprawnie zakończyła trylogię, która niewątpliwie stała się jedną z najbardziej poczytnych serii wydawcy. Znalazła klucz do swoich czytelników i stworzyła historię z gatunku, który idealnie wpisał się w jej twórczość. Książki powstają dla czytelników, skoro zatem Zobowiązana znalazła wśród nich uznanie, to świetnie spełniła swoją rolę. I za to składam autorce ogromne gratulacje! 😊

KUPISZ TUTAJ:  Patrycja Strzałkowska „Zobowiązana”

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: PREMIERA MOJEJ DRUGIEJ KSIĄŻKI:

„CUDZE ŻYCIE”

TU KUPISZ KSIĄŻKĘ

Sending
Oceń stylizacje
0 (0 głosów)

Sprawdź pozostałe książki Patrycji z serii Dark Book!

Używam afiliacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Joggery, wygodne… ale czy ładne?

Kolory, które leczą…